Trwa ładowanie...
d4jtnch

PGNiG szuka partnerów do prac przy koncesjach na gaz łupkowy

16.03. Warszawa (PAP) - PGNiG rozmawia z ewentualnymi partnerami do współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Liczy przy tym na ich wsparcie techniczne, a nie na środki...

d4jtnch
d4jtnch

16.03. Warszawa (PAP) - PGNiG rozmawia z ewentualnymi partnerami do współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Liczy przy tym na ich wsparcie techniczne, a nie na środki finansowe - poinformował w środę wiceprezes PGNiG Marek Karabuła.

"PGNiG ma obecnie 15 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, o łącznej powierzchni 12 tys. km kw. Wśród nich są koncesje bardzo obiecujące i są obszary trudniejsze. Będziemy prowadzić prace samodzielnie oraz przy wsparciu partnerów zza granicy. Rozmowy są bardzo intensywne" - powiedział podczas konferencji poświęconej przyszłości gazu łupkowego w Polsce Karabuła.

"Poszukujemy partnerów, którzy wnieśliby wartość dodaną, przy czym nie chodzi o środki finansowe, a o umiejętności techniczne, których jeszcze nie posiedliśmy" - dodał.

Karabuła poinformował, że na koncesji w Wejherowie kilka dni temu zakończył się odwiert Lubocina I.

d4jtnch

"W odwiercie tym w łupkach sylurskich stwierdziliśmy obiecujące przepływy gazu, ale analizy potrwają jeszcze kilka miesięcy. Jest jeszcze przedwcześnie, by ocenić zasoby.

Dodał, że na koncesji w Wejherowie wykonanych zostanie kilka odwiertów pilotażowych.

"Później dokonamy wyboru, w których miejscach będziemy stawiać pierwsze odwierty eksploatacyjne" - powiedział.

Wiceprezes PGNiG poinformował, że uruchomienie produkcji możliwe byłoby nie wcześniej niż w perspektywie dwóch lat od zakończenia analiz.

Wcześniej PGNiG wykonał odwiert Markowola, w którym jednak wyniki są negatywne i nie potwierdzają spodziewanych przepływów gazu.

Karabuła poinformował też, że PGNiG opracowuje pięć wniosków na rozszerzenie koncesji o ropę łupkową.

PGNiG szacuje, że koszt odwiertu z zabiegiem szczelinowania jest niższy niż 15 mln dolarów. (PAP)

morb/ pr/ jtt/

d4jtnch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jtnch

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj