PGNiG: w 2014 r. magazyny pomieszczą 2,4 mld m sześc. gazu

26.03. Gdańsk (PAP) - W 2014 r. powierzchnia w magazynach dla gazu w Polsce powinna wynieść 2,4 mld m sześc. - zapowiedział w środę w Gdańsku wiceprezes zarządu ds. handlowych...

26.03. Gdańsk (PAP) - W 2014 r. powierzchnia w magazynach dla gazu w Polsce powinna wynieść 2,4 mld m sześc. - zapowiedział w środę w Gdańsku wiceprezes zarządu ds. handlowych href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPGNIG00014,notowania-podsumowanie.html">PGNiGPGNiG (Zobacz notowania spółki ») Jerzy Kurella.

Wiceszef href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPGNIG00014,notowania-podsumowanie.html">PGNiGPGNiG był jednym z uczestników debaty "Bezpieczeństwo energetyczne - wyzwania i kluczowe problemy" zorganizowanej w ramach rozpoczętego w środę w Gdańsku II Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego 2014.

Kurella poinformował, że według danych na rok 2013 r. magazyny w Polsce mogą pomieścić 2,1 mld m sześc. gazu. Dla porównania, w Rumunii było to 3,1 mld m sześc., a w Niemczech prawie 22 mld m sześc.

"Mamy projekty inwestycyjne zwiększenia powierzchni magazynów do 3,3 mld m sześc. w 2023 r. W tym samym czasie Niemcy będą mogły zmagazynować prawie 30 mld, a Rumunia 3,8 mld" - dodał wiceszef href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPGNIG00014,notowania-podsumowanie.html">PGNiGPGNiG.

Jego zdaniem Unia Europejska nie przywiązuje właściwej wagi do realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem gazowym. "W tym samym czasie kiedy Europa zastanawiała się nad bezpieczeństwem energetycznym i na stole leżały niewdrożone projekty gazociągów za 1,5, za 5 mld euro, rosyjski Gazprom samodzielnie podjął decyzję na 15 mld euro na budowę North i South Stream" - dodał wiceprezes href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPGNIG00014,notowania-podsumowanie.html">PGNiGPGNiG.

Opinię o niekonsekwencji UE w kwestii budowy bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie podzielił prezes zarządu Gaz-System Jan Chadam. "Patrząc na skuteczność lekcji, jakie wyciągamy z różnego rodzaju kryzysów, to Unia Europejska nie jest zbyt zdolnym uczniem, ponieważ jest wiele zaniechanych projektów" - powiedział.

"Pełna niezależność energetyczna będzie ok. roku 2017 i 2018, kiedy to - jeśli chodzi o gaz - osiągniemy taki stan, że będziemy mogli kupić każdą dowolną ilość gazu na rynku europejskim, bądź globalnym, poprzez terminal LNG, sprowadzić go do Polski i dostarczyć do każdego miejsca" - ocenił szef Gaz-Systemu.

Głównymi tematami drugiej edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku są kierunki polityki energetycznej Polski, bezpieczeństwo dostaw surowców oraz rola Pomorza w rozwoju energetyki. W dwudniowym spotkaniu bierze udział ponad 400 osób. Jednym z patronów medialnych konferencji jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

rop/ bls/ je/ jbr/ asa/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)