Trwa ładowanie...
dahnxxb
04-03-2016 09:36

PGNiG zakłada słabsze wyniki Poszukiwania i Wydobycia, stabilne w Dystrybucji

Warszawa, 04.03.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) spodziewa się, że w 2016 r. segment Poszukiwanie i Wydobycie osiągnie słabsze wyniki, podczas gdy wyniki segmentu Dystrybucja utrzymają się na stabilnym poziomie, podała spółka.

dahnxxb
dahnxxb

"Utrzymujące się niskie notowania cen ropy naftowej przekładają się na mniejsze przychody ze sprzedaży realizowane przez podmioty GK PGNiG zajmujące się wydobyciem i sprzedażą ropy naftowej oraz na mniejszy popyt na usługi sejsmiczne i poszukiwawcze świadczone przez spółki GK PGNiG, co w efekcie negatywnie wpływa na wyniki w segmencie poszukiwanie i wydobycie" - czytamy w sprawozdaniu zarządu z działalności w 2015 r.

Spółka uważa, że utrzymanie się niskich cen ropy naftowej może spowodować konieczność dokonania odpisów aktualizujących wartość majątku wydobywczego, co pogorszy wyniki realizowane przez segment.

Na słabsze wyniki segmentu wpłynie także wysoka globalna podaż ropy naftowej, wysoka podaż gazu ziemnego przy ciepłej zimie oraz niższe wolumeny produkcji ropy naftowej i kondensatu w Grupie PGNiG w wyniku naturalnego sczerpania złóż, podano w prezentacji wynikowej.

W segmencie Dystrybucji PGNiG spodziewa się stabilnych wyników. Wpłyną na to takie czynniki, jak oczekiwana nowa taryfa dla Polskiej Spółki Gazownictwa od II półrocza 2016 r., wzrost wolumenu dystrybuowanego gazu w wyniku realizacji inwestycji rozwojowych i nowych przyłączeń oraz dalsza poprawa efektywności kosztowej.

dahnxxb

Z kolei z uwagi na powiązanie cen węglowodorów z ceną gazu pozyskiwaną w ramach kontraktów długoterminowych z Gazpromem i Qatargas, stosunkowo niska cena węglowodorów korzystnie będzie oddziaływać na koszt pozyskania gazu przez PGNiG i tym samym na wyniki realizowane w segmencie Obrót i Magazynowanie.

Na wyniki tego segmentu duży wpływ będzie miała postępująca liberalizacja rynku gazu w Polsce. "Efektem konkurencyjnej walki o klienta są kolejne obniżki taryf sprzedaży paliwa gazowego, a także programy rabatowe kierowane do klientów spółek GK PGNiG. Powyższe czynniki wpływają na obniżenie rentowności segmentu obrót i magazynowanie przez zmniejszenie uzyskiwanych marż na sprzedaży" - czytamy także w sprawozdaniu.

Dodatkowo na segment oddziaływać będą: dalszy spadek kosztu pozyskania gazu w ramach kontraktów długoterminowych w wyniku utrzymujących się niskich ceny ropy naftowej oraz pierwsze dostawy LNG od Qatargas w ramach kontraktu długoterminowego.

W segmencie Wytwarzanie PGNiG oczekuje poprawy rentowności. Na jego wyniki wpłyną niższe ceny paliw do produkcji ciepła i energii elektrycznej i planowany zakup sieci ciepłowniczych, podano także.

dahnxxb

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

dahnxxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahnxxb