Trwa ładowanie...

Picie pod chmurką bez mandatu? Projekt zmian jest już gotowy

Koniec z mandatami za głupie piwo w parku? Kukiz'15 chce, by za picie na wolnym powietrzu trunków o mocy do 18 proc., policjant nie miał prawa wlepić nam kary.

Share
Picie pod chmurką bez mandatu? Projekt zmian jest już gotowyŹródło: Pixabay.com
d1xeh6l

Dziś spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem. Oznacza to, że kieliszek wina z ukochaną na pikniku w parku może kosztować nas 100 zł mandatu. Ukarani możemy zostać również za piwo nad rzeką. Reguluje to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Posłowie Kukiz'15 chcą to zmienić. O miejscach, w których można byłoby spożywać alkohol decydowały samorządy. Stosowny projekt ustawy już jest gotowy - podał "Super Express". Zgodnie z nim to one mogłyby zezwolić na spożywanie alkoholu np. w ośrodkach szkoleniowych, domach studenckich czy strefach wyznaczonych właśnie przez gminę.

Prócz tego, autorzy poprawki chcieliby, aby trunki do 18 proc. alkoholu spożywane w plenerze były dozwolone. "Takowa nowela odciąży funkcjonariuszy policji i straży miejskiej od zadań patrolowania swoich rewirów w poszukiwaniu osób spożywających alkohol w miejscach obecnie ku temu niedozwolonych, czyli de facto osób nieszkodliwych dla ogółu społeczeństwa" - przytacza zapis "SE".

d1xeh6l

Posłowie partii rządzącej są jedank przeciwni takim rozwiązaniom. Ich zdaniem liberalizacja przepisów byłaby szkodliwa i mogła doprowadzić do rozpicia społeczeńswta.

Ile kalorii ma alkohol?

PiS skłonny był jeszcze bardziej zaostrzyć prawo. Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach nowelizacji Ustawy o wychowaniu w trzeźwości zamierzało karać za picie alkoholu w miejscu publicznym ograniczeniem wolności - o czym pisaliśmy w Finanse WP. Resort Zbigniewa Ziobry chciał tak samo karać nawet picie w restauracji czy na terenie festeiwali muzycznych, jeśli alkohol byłby wniesiony z zewnątrz "przez siebie lub inną osobę".

Propozycje te spotkały się jednak z negatywnymi opiniami, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło, że prace nad projektem nie będą kontynuowane.

d1xeh6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xeh6l
d1xeh6l