Trwa ładowanie...
kryzys

Pięć państw zażądało zamrożenia budżetu UE

Pięciu przywódców państw unijnych, w tym prezydent Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron, zażądało zamrożenia budżetu UE w liście do Komisji Europejskiej - podała francuska prezydencja.

Share
Pięć państw zażądało zamrożenia budżetu UE
Źródło: AFP
dto9i2v

List, w którym apeluje się o zamrożenie budżetu UE do 2020 r., podpisali także premierzy Holandii i Finlandii, Mark Rutte i Mario Kiviniemi.

"Realizowanie ambitnych polityk europejskich w służbie obywatelom jest możliwe przy stałym poziomie wydatków. Wymaga to lepszego wykorzystywania dostępnych funduszy" - podkreślili sygnatariusze listu.

dto9i2v

"Zobowiązania do płatności powinny wzrosnąć o nie więcej niż wskaźnik inflacji przez całą następną perspektywę finansową" - brzmi fragment listu.

- Wszystkie kraje zaciskają pasa, by redukować deficyty. Europa także nie może od tego uciec - zaznaczył Cameron na konferencji prasowej w Brukseli.

Obecny budżet UE na lata 2007-2013 wynosi 1,13% PKB państw członkowskich, w sumie 975 mld euro na siedem lat.

Siedem lat temu, przed negocjacjami na temat obecnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013, pojawił się podobny list. Podpisały go: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, Holandia i Austria. Dokument zdeterminował w znacznym stopniu negocjacje w sprawie budżetu wszystkich 27 państw.

dto9i2v

Podziel się opinią

Share
dto9i2v
dto9i2v