Trwa ładowanie...

Piechociński: kwestia energii kluczowa z punktu widzenia suwerenności

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że kwestia energii staje się kluczowa z punktu widzenia suwerenności, konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarki. Wobec niepewności na rynku, potrzebna jest wspólnota działań - podkreślił minister.

Share
Piechociński: kwestia energii kluczowa z punktu widzenia suwerenności
Źródło: newspix.pl, Fot: Damian Burzykowski
d1iycd1

Piechociński odwiedził w poniedziałek budowę największej w kraju elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli (Podkarpackie). Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem Tauron Wytwarzanie i PGNiG Termika.

Minister przypomniał, że obecnie 22 proc. polskiego PKB stanowi produkcja przemysłowa. Zapowiedział, że jego celem jest, aby w momencie wejścia w życie porozumienia o wspólnym handlu między UE a USA, wskaźnik ten wyniósł minimum 25 proc.

Piechociński podkreślił, że inwestycje w energetykę są coraz nowocześniejsze. - Przykład inwestycji w Stalowej Woli pokazuje, że w dużych miastach stawiamy na kogenerację gazowo-parową. Chcemy, aby wielkie aglomeracje wykorzystały potencjał, który pochodzi z realizacji ustawy o odpadach komunalnych. Chcemy wykorzystać w polskim miksie energetycznym każdy potencjał, chcemy być nie tylko wytwórcą netto energii, ale chcemy być eksporterem - powiedział.

Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Obecnie inwestycja jest zrealizowana w 70 proc. Koszt budowy to ponad 1,1 mld zł. Blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2015 r.

d1iycd1

Podziel się opinią

Share
d1iycd1
d1iycd1