Trwa ładowanie...
d3jvz0d

Piechociński o wyroku TK: to dobre i potrzebne orzeczenie

To dobre i potrzebne orzeczenie - powiedział w środę w Łodzi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński komentując wtorkowy wyrok TK, który orzekł, że przepisy o bankowych tytułach egzekucyjnych są niezgodne z konstytucją, bo naruszają zasadę równości.

Share
d3jvz0d

"To dobre i potrzebne orzeczenie, które wyzwoli nową energię szczególnie tam, gdzie mamy swoiste monopole i przewagi np. środowiska bankowego czy finansowego nad rozproszonym konsumentem" - powiedział wicepremier.

Trybunał postanowił we wtorek, że przepisy dotyczące bankowego tytułu egzekucyjnego stracą moc w sierpniu 2016 r. Wcześniej Sejm może wprowadzić zmiany do Prawa bankowego.

Obecnie klient banku, który chce wziąć kredyt, podpisuje dobrowolne poddanie się bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, który ma zabezpieczyć bank w razie braku spłaty zobowiązań. Takie oświadczenie ułatwia bankowi uzyskanie od sądu takiego tytułu egzekucyjnego - nie trzeba w sądzie prowadzić postępowania rozpoznawczego. Sąd otrzymując z banku wniosek nie bada go merytorycznie, a jedynie formalnie - i ma na to trzy dni.

d3jvz0d

TK uznał, że w takiej sytuacji pozycja klienta jest bardzo słaba, bo klient jest zmuszony do podpisania zgody na egzekucję, a przepisy nawet nie nakazują bankowi powiadamiania klienta, że wystąpiono do sądu o taki tytuł egzekucyjny i klient może się bronić dopiero wtedy, gdy jest prowadzona egzekucja.

Piechociński przyjechał do Łodzi na spotkanie z przedsiębiorcami oraz wykładowcami i studentami wydziału ekonomiczno-socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Wcześniej w Radomsku (Łódzkie) uczestniczył w otwarciu najnowocześniejszej w Polsce odlewni żeliwa należącej do miejscowej spółki FON-SKB. Produkować ona będzie elementy m.in. dla przemysłu samochodowego oraz wojskowego.

Wicepremier zwrócił uwagę, że największą wartością tego zakładu nie są nowoczesne maszyny, ale ci, którzy dzięki tym urządzeniom potrafią "ze stuprocentową jakością zbudować most czy elementy hamulca do nowoczesnego pojazdu". Dlatego - jego zdaniem - należy odbudować i zasilić miejscową przedsiębiorczość świetnie przygotowaną kadrą w szkolnictwie zawodowym.

d3jvz0d

Podziel się opinią

Share
d3jvz0d
d3jvz0d