Piechociński proponuje bankom m.in. 3‑letnie wakacje dla kredytów hipotecznych

Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Propozycja tzw. wakacji kredytowych na 3 lata (także dla kredytów złotowych) oraz wprowadzenie limitu wysokości raty na poziomie z końca 2014 r. znalazły się wśród zaprezentowanych przez wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego rekomendacji dla banków, które udzielały kredytów hipotecznych w CHF.

28.01.2015 12:36

"Zacznę od rekomendacji dla banków. Po pierwsze, uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR, po drugie, umożliwienie zainteresowanym kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie równym średniemu kursowi NBP w dniu przewalutowania, po trzecie, wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych na 3 lata (także dla kredytów złotowych) oraz wprowadzenie limitu wysokości raty na poziomie z końca 2014 r. Czwarta rekomendacja to odstąpienie od żądania dodatkowego zabezpieczenia kredytu z tytułu zmian kursowych" - powiedział Piechociński podczas konferencji prasowej.

Kilka dni temu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że rozwiązania mające wesprzeć kredytobiorców w sytuacji aprecjacji kursu franka szwajcarskiego będą znane pod koniec tego tygodnia. Premier deklarowała, że dołoży wszelkich starań, aby te rozwiązania weszły w życie nie za 3-4 miesiące, ale dość szybko, "bo od tego zależy los tych ludzi".

Jak podkreśliła Kopacz, szczegółowe rozwiązania leżą w kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

W połowie stycznia bank centralny Szwajcarii zdecydował o zaprzestaniu obrony minimalnego kursu wymiany CHF/EUR na poziomie 1,20, co skutkowało gwałtownym umocnieniem kursu franka szwajcarskiego (CHF) względem walut głównych oraz znacznym osłabieniem złotego polskiego (PLN) względem CHF.

Pod koniec ub. tygodnia Związek Banków Polskich (ZBP) ogłosił propozycje rozwiązań, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu wzrostu kursu franka szwajcarskiego na klientów posiadających kredyty hipoteczne w tej walucie. ZBP proponuje m.in. uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR CHF, przez 6 miesięcy niższy spread walutowy, rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)