Trwa ładowanie...

Piechociński: Wzrost PKB wyniesie 3 proc. w 2014 r.

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy w tym roku do ok. 3 proc., uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (to szacunek zgodny z niedawnymi przewidywaniami jego resortu). Zwraca przy tym uwagę, że większe ryzyko dla wzrostu płynie z osłabienia koniunktury na Zachodzie niż z kryzysu na Wschodzie.

Piechociński: Wzrost PKB wyniesie 3 proc. w 2014 r.Źródło: Wikipedia/lic. CC
d74lrkb
d74lrkb

- Wyhamowanie tempa wzrostu PKB w drugim kwartale do 3,2 proc. z 3,4 proc. w pierwszym tylko częściowo było spowodowane kryzysem na Wschodzie. Koncentrujemy się na tym, co się dzieje za wschodnią granicą, nie dostrzegając negatywnych sygnałów z Zachodu - powiedział Piechociński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

- W tym roku nasz wzrost PKB powinien sięgnąć 3 proc. - chyba że nastąpi jakaś totalna eskalacja działań militarnych. Ale to, co jest nie mniej ważne, to ciągle słaba dynamika wzrostu gospodarczego wiodących gospodarek strefy euro, zwłaszcza niemieckiej. Jeszcze pod koniec roku niektóre niezależne ośrodki prognozowały wzrost gospodarczy w Niemczech w tym roku na 1,5 proc. PKB. Tymczasem w I kw. wyniósł on 0,8 proc., w II już 0,2 proc., a prognozy na trzeci wskazują nawet na lekki spadek PKB - podkreślił wicepremier.

Ministerstwo finansów z kolei podtrzymało niedawno prognozę tegorocznego wzrostu PKB na poziomie 3,3 proc., choć sygnalizowało możliwość rewizji założeń na 2015 r., zakładających m.in. wzrost gospodarczy w wysokości 3,8 proc..

d74lrkb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d74lrkb