Trwa ładowanie...
recepty
08-11-2011 08:08

Pielęgniarki wystawią recepty i skrócą się kolejki

Pielęgniarki chcą dostać prawo wypisywania recept pacjentom.
Uprawnienia takie mają już siostry w wielu krajach i dobrze radzą sobie z dodatkowymi obowiązkami.

Pielęgniarki wystawią recepty i skrócą się kolejki
d36zc2m
d36zc2m

Pielęgniarki chcą dostać prawo wypisywania recept pacjentom. Uprawnienia takie mają już siostry w wielu krajach i dobrze radzą sobie z dodatkowymi obowiązkami - informuje "Rzeczpospolita".

"Dzięki przyznaniu nowych uprawnień pielęgniarkom pacjenci zyskaliby szerszy dostęp do usług zdrowotnych. Na pewno skróciłoby to także kolejki w przychodniach, gdzie chorzy czekają godzinami tylko po receptę na środek stosowany w schorzeniu przewlekłym" - mówi Dorota Kilaństa, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

W tak funkcjonującym systemie diagnozę stawiałby lekarz, przepisywałby po raz pierwszy lek, a później seryjne recepty mogłaby wystawiać już pielęgniarka pod nadzorem medyka. Uprawnienia do wypisywania recept powinna dawać przyszłym pielęgniarkom i pielęgniarzom specjalizacja na studiach magisterskich lub ukończenie odpowiednich kursów już w trakcie pracy zawodowej.

Z danych PTP wynika, że w wielu krajach pielęgniarki mają prawo wypisywać recepty chorym i ten system się sprawdza. W USA nadają takie uprawnienia certyfikowanym siostrom anestezjologicznym, klinicznym i położnym. Leki mogą także przepisywać pielęgniarki w Wielkiej Brytanii. Ponadto recepty wystawiają pielęgniarki w Kanadzie, Australii, Republice Południowej Afryki, Irlandii oraz Nowej Zelandii.

Uprawnienia polskich pielęgniarek wkrótce z pewnością poszerzą się i tak. Urzędnicy w Ministerstwie Zdrowia pracują obecnie nad rozporządzeniem, które przyzna siostrom prawo do wypisywania recept na tzw. pomoce lecznicze, m.in. cewniki i pieluchomajtki. Refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

d36zc2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zc2m