Trwa ładowanie...

Pieniądze z Unii wolne od daniny

Instytucja, która otrzymuje bezzwrotną pomoc unijną, nie płaci od niej daniny. Środki te muszą być przekazane bezpośrednio lub przez krajowy podmiot zajmujący się ich rozdzielaniem.

Pieniądze z Unii wolne od daninyŹródło: Jupiterimages
d3xks4l
d3xks4l

Uznał tak minister finansów w interpretacji nr DD6/033/74/MNX/09/PK-334. Tym samym minister uchylił niekorzystne dla wnioskodawcy pismo Izby Skarbowej w Katowicach.

Z pytaniem zwróciła się jednostka badawczo-rozwojowa, która otrzymuje środki na sfinansowanie badań bezpośrednio z Komisji Europejskiej lub za pośrednictwem koordynatorów projektów.

Jak wynika z interpretacji, podatnik ma prawo do zwolnienia z daniny, jeżeli spełni dwa warunki. Po pierwsze, musi uzyskać środki pomocowe od wskazanej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (o CIT) zagranicznej instytucji. Przy tym może je otrzymać bezpośrednio lub przez krajowy podmiot upoważniony do ich rozdzielania. Po drugie, środki te muszą stanowić bezzwrotną pomoc zagraniczną.

Minister uznał, że otrzymywane przez wnioskodawcę dofinansowanie pochodzące bezpośrednio z Komisji Europejskiej jest w całości zwolnione z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT. Przyznane środki nie pochodzą bowiem z funduszy strukturalnych, do których przepis ten w latach 2004 - 2006 nie miał zastosowania.

Rzeczpospolita

d3xks4l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xks4l