Pierwsza praca: po trzydziestce?
Dlaczego w Polsce młodzi ludzie tak późno podejmują swoją pierwszą pracę i często do trzydziestki żyją na garnuszku rodziców? Czemu nie palimy się do zdobywania doświadczenia w zawodzie? Przeszkodą jest nauka, bezrobocie czy lenistwo?
25.09.2006 | aktual.: 02.10.2006 16:40
Według raportu "Education at a Glance" opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Polsce jest najwyższy odsetek osób przed trzydziestym rokiem życia, które nie pracują i nie uczą się.
W krajach należących do OECD około 16,5 procenta młodych ludzi pomiędzy 15 a 19 rokiem życia podejmuje się po szkole prac dorywczych. W Polsce natomiast, jak wykazał ubiegłoroczny raport Ministerstwa Pracy, pracuje jedynie 35 procent osób w wieku od 20 do 24 lat.
Pierwszą pracę Polacy podejmują bardzo późno. Co jest tego powodem? Wielu młodych ludzi studiuje, a studia stacjonarne praktycznie uniemożliwiają podjęcie pracy, gdyż zajęcia trwają na nich często do późnych godzin wieczornych. Na pewno jednym z powodów jest również ubogi rynek pracy dorywczej w naszym kraju.
A co Wy o tym myślicie? Dlaczego w Polsce młodzi ludzie tak późno podejmują swoją pierwszą pracę i często do trzydziestki żyją na garnuszku rodziców? Czemu nie palimy się do zdobywania doświadczenia w zawodzie? Przeszkodą jest nauka, bezrobocie czy lenistwo? I w jakim wieku Wy zaczęliście pracować? Chcemy poznać Wasze zdanie!