Pierwsza sesja w nowym roku
Porozumienie w sprawie budżetu podpisane w nocy z wtorku na środę przez Izbę Reprezentantów przyczyniło się do silnych wzrostów na rynkach kapitałowych.
02.01.2013 18:15
Europejskie giełdy zyskiwały na wartości, polski rynek ze wzrostem 1,36 proc. plasował się pod względewm stopy zwrotu za giełdą we Włoszech czy Niemczech, gdzie wzrosty wynosiły odpowiednio 2,1 proc. i 3,81 proc. Najlepiej zachowywały się dzisiaj spółki z branży paliwowej i chemicznej, relatywnie słabo firmy deweloperskie.
Wśród liderów wzrostów na szerokim rynku wyróżniały się walory PKN Orlen. Spółka poinformowała, iż sprzedała zapasy ropy naftowej o wartości 383 mln USD spółce Whirlwind. Umowa dotyczy 18 proc. wszystkich zapasów Orlenu. Dzięki niej uwolnione zostaną środki, które będą mogły być przeznaczone na cele rozwojowe. Jednakże ze względu na termin zlecenia (styczeń przyszłego roku) transakcja nie ma strategicznego znaczenia dla spółki rafineryjnej. Zapasy przetrzymywane będą w dotychczasowej lokalizacji. Kapitalizacja Orlenu zwiększyła się dzisiaj aż 5,05 proc. Druga paliwowa spółka, Lotos, zyskała 3,79 proc. Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze PGE (+3,79 proc.), JSW (+2,38 proc.) i Asseco Poland (+1,87 proc.). Największe obroty należały tradycyjnie do KGHM-u, który zyskiwał 1,19 proc. Analitycy Raiffeisen obniżyli rekomendację dla PGNiG do „redukuj” z „trzymaj”. W środę za jeden walor spółki gazowej trzeba było zapłacić 5,26 zł. Tylko trzy spółki z „ekstraklasy” nie zyskiwały dzisiaj na wartości: TP SA (-0,57
proc.), GTC ( 1,01 proc.) oraz Boryszew (–1,61 proc.) Wśród liderów wzrostu znalazł się Skotan (+12,26 proc.). Spółka podała informację o odstąpieniu od projektu dotyczącego elektrowni falowych ze względu na niski poziom finansowania przez PARP. Po czerwonej stronie rynku znalazły się dzisiaj walory Hawe (-8,16 proc.). Spółka odwołała prognozy wyników za 2012 rok z powodu opóźnień w realizacji budowy sieci szerokopasmowych w ramach projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Przeceniły się także walory piątkowego debiutanta – Czerwonej Torebki SA.
Pierwsza sesja w tym roku przyniosła wzrosty głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Środowa sesja nie imponowała, jeżeli chodzi o aktywność inwestorów – obroty wyniosły 551 mln zł. Spółek zyskujących na wartości było 58 proc. przy 30 proc. spadających. Obecnie istotną linią wsparcia na indeksie największych spółek jest poziom 2415 pkt, opór kształtuje się na poziomie 2650 pkt. Pytaniem otwartym pozostaje, czy dzisiejsza euforia spowodowana porozumieniem w sprawie klifu fiskalnego będzie okazją do realizacji zysków czy też zachęci kapitał do odważniejszego nabywania akcji. Osobiście uważam, iż rynek w najbliższych tygodniach podążać będzie na północ, między innymi pobudzany nowym kapitałem przechodzącym z rynku obligacji i lokat bankowych.
DM BZ WBK
Grzegorz Skrzyczyński
Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione.