Trwa ładowanie...
d4kw9h9
13-01-2016 11:05

Pierwsza, testowa dostawa prądu z nowej elektrociepłowni we Włocławku

Wybudowana przez PKN Orlen we Włocławku elektrociepłownia o mocy 463 MWe po raz pierwszy dostarczyła prąd. Nowy blok energetyczny przeszedł pomyślnie synchronizację z krajową siecią elektroenergetyczną - poinformował w środę płocki koncern.

d4kw9h9
d4kw9h9

Według Piotra Chełmińskiego, członka zarządu PKN Orlen ds. rozwoju i energetyki, przeprowadzone we włocławskiej elektrociepłowni testy "stanowią jedną z ostatnich faz przygotowania do uruchomienia bloku".

"Liczymy, że po przeprowadzeniu finalnej fazy, czyli kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych, odbiór inwestycji nastąpi w połowie roku" - zaznaczył Chełmiński, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.

Wybudowana przez PKN Orlen we Włocławku za 1,4 mld zł elektrociepłownia gazowo-parowa to jedno ze strategicznych przedsięwzięć PKN Orlen w segmencie energetycznym.

Inwestycja, realizowana przez konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku w grudniu 2015 r. W ocenie płockiego koncernu, sprzyjająca lokalizacji tej inwestycji jest bliskość sieci Gaz-System oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE-Operator.

d4kw9h9

"Blok gazowo-parowy PKN Orlen we Włocławku pomyślnie przeprowadził pierwszą synchronizację z siecią krajową. W efekcie trafiły do niej pierwsze dostawy prądu realizowane przez nową elektrociepłownię koncernu" - podała w środę spółka.

Jak przypomniał płocki koncern, kolejne etapy rozruchu włocławskiego bloku będą obejmowały m.in. przygotowanie i przeprowadzenie niezbędnych testów wynikających z instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej oraz prace regulacyjne i optymalizacyjne bloku.

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji. Blok ma zabezpieczać dla Anwilu dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

Już kilka miesięcy temu PKN Orlen anonsował, że włocławska elektrociepłownia zostanie oddana do eksploatacji najpóźniej w drugim kwartale 2016 r., a nie w grudniu 2015 r., jak zakładano wcześniej. Jako powód spółka podawała opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi.

d4kw9h9

We wrześniu 2015 r. PKN Orlen rozpoczął budowę innego bloku gazowo-parowego, tym razem w Płocku o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. Termin uruchomienia elektrociepłowni to przełom 2017 i 2018 r. Będzie ona dostarczała energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w Polsce, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

Obecnie PKN Orlen posiada w Polsce, Czechach i na Litwie bloki energetyczne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Jak zaznaczyła spółka, dwa nowe projekty, czyli elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku, powiększą moc elektryczną o ponad 1 tys. MW, a cieplną o 630 MW.

Wcześniej PKN Orlen informował, że zgodnie z założeniami jego strategii grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza w perspektywie do 2017 r. osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe przy wydatkach na rozwój na poziomie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream, czyli łącznie: rafinerię, petrochemię i energetykę.

d4kw9h9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kw9h9