Pierwszy krok do odreagowania spadków
Poniedziałkowe spadki sprawiły, że WIG20 znalazł się w bezpośredniej bliskości dołków z przełomu września i października. Tym bardziej niepokojący był fakt ospałości strony popytowej, która nie spieszyła się z oddaleniem kursów od ważnych wsparć.
21.12.2011 09:24
Przez pierwsze godziny na WGPW niewiele się działo, obroty były znikome, a kurs indeksu blue chipów poruszał się w pobliżu odniesienia. Tymczasem na parkietach zachodnich od rana przeważały wzrosty. Optymizm wśród globalnych inwestorów zagościł po bardzo udanej aukcji hiszpańskich krótkoterminowych papierów dłużnych. W rezultacie na rynku długu drożały obligacje zarówno Włoch jak i Hiszpanii, na co spory wpływ mogą mieć niskooprocentowane kredyty z EBC dla europejskich banków do wykorzystania na rynku długu strefy euro.
Dodatkowym bodźcem do kupna akcji był lepszy od prognoz grudniowy odczyt wskaźnika nastroju instytutu Ifo. Mimo sprzyjających warunków na warszawskim parkiecie trwał marazm. Sytuacja zmieniła się po publikacji danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, które zresztą ostatnio są raczej ignorowane. Tym razem jednak odczyty o rozpoczętych budowach oraz wydanych pozwoleniach na nowe budowy wyraźnie wzrosły i popyt uznał to za dobry pretekst do przedświątecznych zakupów. Pod wpływem dobrych wiadomości zza oceanu WIG20 wybił się dynamicznie z konsolidacji tak, że momentami zyskiwał ok. 2%. Ostatecznie tak wysokie poziomy zostały nieco zredukowane, ale końcowy wynik +1,5% (2437 pkt) można uznać za sukces. Obroty w wysokości 417 mln PLN nie potwierdziły siły odbicia, ale nadzieja na udany koniec roku się pojawiła.
W trakcie wczorajszej sesji na GPW wyraźnie zabrakło kontynuatorów poniedziałkowej wyprzedaży. Do południa popyt nie był jeszcze pewien swojej siły, ale po 14:00 indeks wyraźnie rozpoczął marsz na północ. Dynamiczny wzrost zagwarantował powrót powyżej listopadowego dołka a także domkniecie niewielkiej luki spadkowej z poniedziałku. WIG zamknął dzień na 1,2% plusie, przy obrocie sięgającym po sesji 614 mln zł. Biała świeca, jaka została wyznaczona w po sesji pokryła poprzednią czarną szpulkę, tworząc formację objęcia hossy. Tego typu formacja zapowiada odwrócenie dotychczasowej spadkowej tendencji, natomiast kluczowe dla potwierdzenia formacji będzie dzisiejsze zamknięcie indeksu, które nie powinno wypaść powyżej połowy wczorajszego białego korpusu.
Drugim pozytywnym czynnikiem poprawiającym techniczny obraz rynku po wczorajszych notowaniach było pojawienie się dywergencji hossy pomiędzy kursem indeksu a RSI, sygnalizującej techniczny sygnał kupna. Aby kupujący mogli zamienić wczorajszą dobrą sesje w długoterminowy ruch, potrzeba będzie przede wszystkim zaangażowania popytu w najbliższych dniach a także trwałego pokonania SK 15, przebiegającej aktualnie na poziomie 38 318 pkt, co dopiero otworzy drogę do kolejnych pułapów oporów, w tym kluczowej, opadającej linii trendu spadkowego.
Biuro Maklerskie Banku BPH