Trwa ładowanie...

Pigułka dzień po tylko na receptę. Nowe przepisy od niedzieli

Już w niedzielę wchodzą w życie ważne przepisy. Wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki "dzień po", będzie można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

Share
Pigułka dzień po tylko na receptę. Nowe przepisy od niedzieli
Źródło: Shutterstock.com, Fot: WP.PL
d4dvjh6

Jedynym dostępnym w Polsce hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym sprzedawanym bez recepty była pigułka ellaOne - przede wszystkim zapobiega ona owulacji, bądź ją opóźnia. Ponadto pigułka może uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu w błonie śluzowej macicy.

Od ponad dwóch lat pigułki ellaOne były sprzedawane bez recepty osobom powyżej 15. roku życia (to w Polsce tzw. wiek przyzwolenia). Europejska Agencja Leków oceniła, że przyjmowanie ellaOne bez opieki lekarza nie zagraża pacjentkom. Ale resort zdrowia przekonywał, że ich stosowanie może mieć poważne skutki uboczne.

d4dvjh6

Ministerstwo oceniło też, że tabletki ellaOne są nadużywane - w 2016 r. sprzedano ich prawie 240 tys. A szef resortu Konstanty Radziwiłł deklarował, że nie przepisałby tego środka nawet zgwałconej pacjentce. I w takim przypadku skorzystałby z klauzuli sumienia.

Problem z klauzulą sumienia

Tu znów wynikł problem - bo zdarza się, że mimo posiadania recepty pacjenci i tak nie mogą kupić leku antykoncepcyjnego. Powód? Sprzedaży odmawiają niektórzy aptekarze. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar już kilka miesięcy temu zwracał uwagę, że w Prawie farmaceutycznym brak jest przepisów, które umożliwiają odmowę sprzedaży produktu leczniczego z powołaniem się na względy sumienia.

Z kolei p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniew Niewójt ocenił, że mając na uwadze poszanowanie praw jednostki w świetle Konstytucji "właściwym wydaje się dopuszczenie możliwości odmowy przez farmaceutę sprzedaży leków antykoncepcyjnych powołującego się na +klauzulę sumienia+". Zastrzegł przy tym, że przedsiębiorca prowadzący aptekę, u którego taka sytuacja występuje, musi zapewnić sprzedaż leków antykoncepcyjnych przez innego farmaceutę.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski złożyło do sejmowej komisji petycji projekt mający umożliwić farmaceutom powoływanie się na klauzulę sumienia. Komisja ma zająć się tą petycją w listopadzie.

Ta sama ustawa, która ograniczyła dostęp do antykoncepcji awaryjnej, wprowadza też ratunkowy dostęp do technologii lekowych. Zgodnie z nowymi przepisami minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta i uzasadnione wskazaniami medycznymi.

d4dvjh6

Podziel się opinią

Share
d4dvjh6
d4dvjh6