Trwa ładowanie...

Piłeś za kółkiem? Będziesz strzygł trawniki

Kierowcy złapani za jazdę po pijanemu będą przymusowo kierowani do prac społecznych, np. strzyżenia trawników.

Piłeś za kółkiem? Będziesz strzygł trawniki
d1oimrq
d1oimrq

Rządowy projekt zmian przepisów trafił do Sejmu. Popiera go wielu prawników.
"Złapany na jeździe w stanie nietrzeźwym będzie musiał na przykład strzyc trawniki w pobliżu domu. Chodzi o to, by widzieli to jego sąsiedzi" - powiedział dziennikowi "Polska" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości.

Według projektu zatrzymani kierowcy będą obligatoryjnie skazywani na prace społeczne i ograniczenie wolności. Obecnie sądy karzą ich tylko grzywnami i odebraniem praw jazdy. Skazany musiałby meldować się w wyznaczonych terminach na komisariacie oraz oddać na okres kary paszport. Natomiast kierowcy recydywiści traciliby prawo kierowania autem nawet dożywotnio - pisze gazeta.

"Pomysł z pracami społecznymi to dobra idea, choć obawiam się problemów organizacyjnych. Dożywotnie odbieranie prawa jazdy popieram w pełni. Tylko takie zaostrzenie przepisów zatrzyma tę plagę" - powiedział gazecie prof. Piotr Kruszyński, karnista z UW.

Koszty organizowania prac społecznych miałby pokrywać Skarb Państwa. Resort sprawiedliwości zapewnia, że mimo cięć w budżecie pieniądze się znajdą. Według szacunków ministerstwa, na wdrożenie nowych przepisów rocznie będzie potrzebne 20 milionów złotych.

d1oimrq

Obecnie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (0,2-0,5 promila) można zostać ukaranym grzywną od 50 zł do 5 tys. zł i zatrzymaniem prawa jazdy od sześciu miesięcy do trzech lat. Jazda przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila może skończyć się dwuletnim więzieniem i grzywną.W zeszłym roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali prawie 5 tysięcy wypadków, a z ich winy zginęło 600 osób - przypomina dziennik "Polska".

Jak skutecznie walczyć z pijanymi kierowcami myślą też np. Amerykanie, którzy planują wprowadzić w autach alkomaty. Mają one wykrywać automatycznie, że kierowca pił. Urządzenia mają też uniemożliwić odpalenie pojazdu. Prace społeczne dla pijanych kierowców obowiązują w niektórych stanach.

d1oimrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oimrq