Trwa ładowanie...

PILNE: GUS podał dane o dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej

Dynamika produkcji przemysłowej w rzeczywistym czasie pracy spadła o 2,1 proc rdr. w lutym 2013 r. Analitycy spodziewali się spadku na poziomie 1,7 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa spadła o 11,4 proc.

PILNE: GUS podał dane o dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowejŹródło: Thinkstockphotos
d52ilp6
d52ilp6

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w lutym br. o 2,1% niższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 4,6%) i o 2,8% niższa w porównaniu ze styczniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,4% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0% niższym w porównaniu ze styczniem br.

- Za spadek odpowiedzialny był układ dni roboczych. Mamy gorszą relację dni roboczych niż w styczniu. Z powodu układu sezonowego, czyli liczby dni roboczych, spadek był oczekiwany. Nasza prognoza to 1,9 proc. więc była zbliżona do danych GUS. Natomiast wskaźnik po korekcie sezonowości był większy. Oznacza to, że nie ma wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej, wciąż mamy scenariusz stagnacyjny. Nie ma pogłębionych tendencji spadkowych, ale niestety nie ma też oznak poprawy – komentuje Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Bank.

(fot. gus)
Źródło: (fot. gus)

a) Dane meldunkowe; obejmują przedsiębiorstwa o liczbie pracujących powyżej 9 osób.
b) Dane z uwzględnieniem ostatecznych informacji o produkcji i cenach w styczniu oraz meldunkowych – w lutym.

d52ilp6

W stosunku do lutego ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 13,2%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 12,8%, metali – o 8,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 5,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 5,9%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 5,8% oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,3%. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym ub. roku wystąpił w 17 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 15,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 5,1%, urządzeń elektrycznych – o 2,5%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 2,2% oraz artykułów spożywczych – o 1,7%.

W okresie styczeń-luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,0% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w lutym br. niższa o 11,4% niż przed rokiem i o 0,3% w porównaniu ze styczniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 12,2% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,0% w porównaniu ze styczniem br.

W stosunku do lutego ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 13,1%, w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 11,0%, a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 10,5%.

d52ilp6

W porównaniu ze styczniem br. spadek produkcji wystąpił w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 10,1%, w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 1,1%, a w jednostkach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków wystąpił wzrost o 8,8%.

W okresie styczeń-luty br. produkcja budowlano-montażowa była o 11,7% niższa niż w analogicznym okresie ub. roku.

d52ilp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d52ilp6