Pismo z urzędu przyjdzie e‑mailem
Od 11 maja fiskus będzie mógł przesyłać podatnikom urzędową korespondencję elektronicznie, oczywiście o ile ci się na to zgodzą, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".
Zmiany wynikają z wchodzącej tego dnia w życie nowelizacji ordynacji podatkowej. Dzięki niej organy podatkowe będą mogły przez internet przesyłać podatnikom decyzje, postanowienia, interpretacje oraz wzywać do złożenia wyjaśnień czy zeznań.
Zadziała to w obie strony. Jeśli podatnik zgodzi się na komunikację elektroniczną, to sam również będzie mógł w ten sam sposób składać wyjaśnienia, przesyłać żądania, odwołania, zażalenia, ponaglenia i wnioski. Będzie mógł też elektronicznie ustanowić swojego pełnomocnika do reprezentowania go przed urzędem.
Jak to ma wyglądać w praktyce? - Urząd prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej informację o możliwości pobrania pisma w formie dokumentu elektronicznego. Odebranie pisma pod wskazanym przez organ adresem elektronicznym będzie uważane za skuteczne. Natomiast jeśli podatnik nie zareaguje na powiadomienie, to po siedmiu dniach organ wyśle drugą informację. W razie jej nieodebrania doręczenie będzie uważane za dokonane po upływie 14 dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia.
Trzeba więc będzie bardzo uważnie śledzić swoją pocztę elektroniczną.