Trwa ładowanie...

PIT za 2015 rok: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe po 15 marca. Jak skorzystać?

Ministerstwo Finansów wciąż nie uruchomiło usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Podatnicy, którzy liczyli, że Urząd Skarbowy szybciej pomoże rozliczyć PIT muszą poczekać do połowy marca. Czym jest usługa PFR i jak z niej skorzystać?

PIT za 2015 rok: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe po 15 marca. Jak skorzystać?Źródło: Fotolia, fot: Patryk Kosmider
d3c9qtk

Ministerstwo Finansów wciąż nie uruchomiło usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Podatnicy, którzy liczyli, że Urząd Skarbowy szybciej pomoże rozliczyć PIT, muszą poczekać do połowy marca. Czym jest usługa PFR i jak z niej skorzystać?

PFR (Pre-Filled tax Return), czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to usługa dająca podatnikom możliwość rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-38. Podatnik nie musi sam wypełniać całego zeznania podatkowego – wyręcza go administracja podatkowa, na podstawie informacji składanych przez płatników w PIT-11, PIT-8C i PIT-R oraz przez organy rentowe w PIT-40A i PIT-11A.
PFR ma ograniczyć do minimum obowiązek związany z rocznym rozliczeniem. Dla podatnika ma być ułatwieniem – nie trzeba przepisywać ręcznie wielu informacji, takich jak koszty, zaliczki czy wpłacone składki zdrowotne.

Na przesłanie informacji rocznych, np. PIT-11, płatnicy mieli czas do końca lutego 2016 roku. Obecnie urzędnicy przygotowują dane do udostępnienia. Dostęp do usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego będzie możliwy po 15 marca – podaje Ministerstwo Finansów.

d3c9qtk

Korzystanie z PFR nie jest obowiązkowe. Zeznanie podatkowe można wcześniej złożyć na dotychczasowych zasadach – elektronicznie do systemu e-Deklaracje lub w formie papierowej.

Pierwszy raz Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę PFR w ubiegłym roku. Rozliczenie obejmowało wówczas PIT-37 za 2014 rok.

Jak skorzystać z usługi PFR?

Z usługi będzie można skorzystać po 15 marca na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów (portalpodatkowy.mf.gov.pl), w zakładce "Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR".

Po wybraniu sposobu rozliczenia (indywidualne lub wspólnie z małżonkiem) system poprosi o wprowadzenie numeru PESEL/NIP, danych osobowych i kwoty przychodu uzyskanego w 2015 rok.

d3c9qtk

Po uwierzytelnieniu system poda informacje o dokumentach źródłowych. Jeśli wszystkie dane będą poprawne, a deklaracja będzie właściwie wypełniona (przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego) – zeznanie trzeba będzie podpisać przy pomocy Bezpiecznego Podpisu Elektronicznego lub za pomocą danych autoryzujących (wpisania przychodu uzyskanego w 2014 r.).

Po prawidłowym wysłaniu zeznania podatkowego, na adres e-mail zostanie wysłany kod, który jest niezbędny do weryfikacji statusu przesłanego zeznania.

Ostatnim elementem jest pobranie UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Termin do 2 maja

W 2016 roku podatnicy mają kilka dni więcej na złożenie swojego zeznania podatkowego. Przez weekend termin 30 kwietnia został wydłużony do poniedziałku 2 maja. Urząd Skarbowy ma później trzy miesiące na wypłatę podatku.

d3c9qtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c9qtk