Pizza neapolitańska ma certyfikat UE

Pizza neapolitańska otrzymała w środę przyznawany przez Unię Europejską certyfikat gwarantowanej tradycyjnej specjalności (GTS), obowiązujący we wszystkich krajach UE. Ma on uchronić ten przysmak przed podróbkami i nie dopuścić, aby jej nieudane warianty sprzedawane były pod tą właśnie nazwą.

Pizza neapolitańska ma certyfikat UE
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.12.2009 | aktual.: 09.12.2009 18:24

Obrońcy neapolitańskiej pizzy zabiegali o otoczenie jej ochroną przez 25 lat. Środa jest dla nich wielkim świętem, a od rana huczne obchody trwają w Neapolu. - Nasze pizza-party będzie niezapomniane - zapewniają inicjatorzy wieczornej zabawy.

Przewodniczący komitetu, który starał się o certyfikat, Rosario Lopa oświadczył: - Chroniąc naszą pizzę staliśmy na straży historii, kultury i tradycji neapolitańczyków.

- To jest historyczny rezultat dla gospodarki Neapolu - dodał Lopa. Wtórował mu zachwycony decyzją Brukseli szef Stowarzyszenia Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej Antonio Pace. Jego zdaniem jest to "krok milowy i próba zatrzymania produkcji czegoś, co nie jest naprawdę pizzą". Pace zauważył następnie ze zgrozą, że jak świat długi i szeroki pizzę robią ludzie, którzy nie mają żadnego przygotowania.

Pizza neapolitańska to ta, która jest przygotowywana zgodnie z neapolitańską tradycją - podkreślają jej obrońcy. I zapewniają: każdy, kto ją robi, będzie teraz ściśle kontrolowany.

- Europa nareszcie wynagrodziła konsekwencję producentów z Neapolu"- oświadczył minister rolnictwa Włoch Luca Zaia. Przypomniał, że ten neapolitański symbol był przedmiotem strasznych imitacji.

Związek rolników indywidualnych Coldiretti także zwrócił uwagę na znaczenie decyzji Unii. W oświadczeniu stowarzyszenie podkreśliło, że należy walczyć z plagą produkcji pizzy z użyciem sera z Europy Wschodniej zamiast tradycyjnej mozzarelli, chińskich pomidorów, tunezyjskiej czy hiszpańskiej oliwy oraz kanadyjskiej albo ukraińskiej mąki.

Zgodnie z unijnym certyfikatem ciasto do pizzy neapolitańskiej musi być zrobione wyłącznie z mąki ze zwyczajnej pszenicy, świeżych drożdży, wody i soli morskiej. Ma na niej być oliwa z oliwek, pomidory San Marzano w plasterkach nie grubszych niż 8 milimetrów oraz mozzarella z mleka bawolic. Pizza musi być cienka, krucha po bokach i należy ją piec wyłącznie w prawdziwym piecu na drewno.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
pizza neapolitańskauewłochy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)