Trwa ładowanie...
d1dmw4h

PJN proponuje szereg zmian w systemie emerytalnym

Kilkanaście postulatów dotyczących reformy OFE oraz rynku pracy przedstawiła szefowa klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska. PJN proponuje m.in. likwidację obowiązkowej składki emerytalnej do OFE oraz podniesienie do 14,22% obowiązkowej składki do ZUS.

Share
d1dmw4h

PJN proponuje m.in. założenie dobrowolności wpłat na Otwarte Fundusze Emerytalne oraz wprowadzenie ulgi podatkowej - ok. 600 zł rocznie - dla osób oszczędzających w OFE lub IKE (Indywidualne Konto Emerytalne).

- Wszystko wskazuje na to, iż rząd chce przesypać te pieniądze, które dzisiaj są w OFE, do ZUS-u. Stąd nasza propozycja - powiedziała Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej w sejmie.

Szefowa klubu PJN zaproponowała także podniesienie do 40 lat okresu stażu ubezpieczeniowego dla kobiet i mężczyzn koniecznego do uzyskania dopłaty z budżetu do emerytury minimalnej.

d1dmw4h

Polska Jest Najważniejsza chce także zniesienia limitów dorabiania dla osób mających prawo do emerytury oraz dla osób otrzymujących zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

Kluzik-Rostkowska zaproponowała również podniesienie docelowo emerytury minimalnej do kwoty 80% minimalnej pensji. - W warunkach dzisiejszych to jest zamiast 706 zł - 1100 zł - zaznaczyła. Według niej powinno to być rozłożone w czasie.

Jak mówiła posłanka, PJN proponuje także m.in. docelową likwidację odrębnych systemów emerytalnych. - Powinniśmy rozpocząć wielką debatę na temat nowych systemów emerytalnych - podkreśliła.

Według Kluzik-Rostkowskiej, należy też wprowadzić ustawowy zakaz zwolnienia pracownika tylko z tego powodu, że ukończył wiek emerytalny. Jej zdaniem, taki zapis powinien się znaleźć w Kodeksie pracy.

Jak dodała, przedstawione propozycje PJN mają rozpocząć dyskusję nad reformą OFE i rynku pracy. W tym celu - tłumaczyła - zostaną one umieszczone na stronie internetowej www.ideosfera.pl.

d1dmw4h

Podziel się opinią

Share
d1dmw4h
d1dmw4h