Trwa ładowanie...
d4625ja

PKM Duda chce w '13 poprawić rentowność netto i co najmniej utrzymać przychody

21.03. Warszawa (PAP) - Polski Koncern Mięsny Duda planuje na 2013 rok poprawę marży netto, a utrzymanie w tym roku ubiegłorocznego poziomu przychodów byłoby zadowalające -...

Share
d4625ja

21.03. Warszawa (PAP) - Polski Koncern Mięsny Duda planuje na 2013 rok poprawę marży netto, a utrzymanie w tym roku ubiegłorocznego poziomu przychodów byłoby zadowalające - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. PKM Duda spodziewa się w bieżącym roku dalszego spadku pogłowia trzody i spożycia wieprzowiny w kraju.

"Spodziewamy się, że w tym roku nasza rentowność netto będzie wyższa, ze względu na kolejne oszczędności kosztowe, polegające na zamianie kosztów stałych na zmienne, poprzez takie działania jak wyłączenie poza grupę działalności logistycznej czy outsourcing siły roboczej. W kwestii samych kosztów stałych uzyskaliśmy już ok. 20-proc. redukcję i w tym roku będzie to raczej tuning" - powiedział wiceprezes Roman Miler.

"Jeżeli chodzi o przychody to ich obrona w tym roku byłaby zadowalająca. Nie spodziewam się też zmiany struktury geograficznej sprzedaży, z zagranicy będzie nadal pochodziło mniej niż 30 proc. całości. Podsumowując, myślę że w 2012 roku osiągnęliśmy jako spółka dno koniunktury i teraz oczekujemy poprawy" - dodał prezes, Dariusz Formela.

Strata netto spółki w 2012 roku wyniosła 19,9 mln zł wobec 39,1 mln zł zysku w 2011 roku. Na wynik wpłynęły odpisy z tytułu aktualizacji wartości aktywów o wartości 4,6 mln zł oraz spisanie aktywa z tytułu odroczonego podatku na kwotę 11 mln zł.

d4625ja

EBITDA grupy spadła w 2012 roku o 55 proc. do 83,5 mln zł.

Skonsolidowane przychody grupy wzrosły w ubiegłym roku o 26 proc. do 2,1 mld zł.

Miler poinformował, że w 2013 roku spółka będzie chciała osiągnąć rentowność w segmencie produkcyjnym.

"Naszą ambicją jest urentowienie segmentu produkcyjnego, który nie był rentowny w 2012 roku. Chcemy się w Grąbkowie skoncentrować na marżach, a nie wolumenach. W tym celu m.in. szukamy optymalnego dopasowania jakości do ceny i wejścia w korytarz marż, które dadzą nam rentowność" - powiedział.

d4625ja

W 2012 roku segment ubojowo-produkcyjny PKM Duda, który odpowiadał za 1,01 mld przychodów, osiągnął stratę operacyjną na poziomie 25 mln zł. Pozostałe dwa segmenty: handlowy i rolny wypracowały odpowiednio: 20 i 16 mln zł dodatniego wyniku.

Spółka spodziewa się, że przy utrzymaniu obecnych tendencji rynkowych wolumen pogłowia trzody na polskim rynku spadnie w tym roku poniżej 11 mln sztuk. Na koniec listopada 2012 r. pogłowie trzody chlewnej spadło w ujęciu rocznym o 14,8 proc. do 11,1 mln sztuk.

"Spodziewamy się, że ceny skupu utrzymają się w tym roku na wysokim poziomie zagrażającym rentowności hodowców i zakładów mięsnych. Według Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w tym roku może upaść 30 proc. średniej wielkości zakładów" - powiedział Formela.

PKM Duda spodziewa się, że spożycie wieprzowiny w Polsce będzie w 2013 roku dalej spadać.

d4625ja

"Możliwy jest dalszy spadek spożycia mięsa wieprzowego poniżej 40 kg rocznie, na rzecz drobiu, co jest związane ze spowolnieniem gospodarczym" - powiedział prezes.

Dodał, że ze względu ma pogarszającą się sytuację na krajowym rynku mięsnym firmy mogą zwiększać aktywność za granicą. PKM Duda chce w tym roku rozpocząć sprzedaż w Japonii, liczy też na uzyskanie stosownych pozwoleń na handel na Tajwanie.

Spółka nie obawia się o płynność, jednak jest przygotowana na różne scenariusze i nie wyklucza emisji obligacji.

"W przypadku problemów z przedłużeniem umów z bankami, mamy bufor m.in. w postaci zdrowych przepływów operacyjnych. Mamy też oferty na zakup części naszych nieruchomości, które nie są związane z działalnością operacyjną, a dodatkowo nie wykluczamy pobrania dywidend ze spółek zależnych" - powiedział dyrektor finansowy spółki Rafał Oleszak.

d4625ja

"Nie wykluczamy też emisji obligacji, ale do tego musielibyśmy pokazać rynkowi lepsze wyniki" - dodał.

Polski Koncern Mięsny Duda to największa w Polsce firma zajmująca się ubojem i rozbiorem mięsa czerwonego. Spółka kontroluje i jest zarazem najważniejszą częścią grupy kapitałowej, którą aktualnie tworzy około 30 firm z branży rolno-spożywczej z terenu całej Polski, Ukrainy oraz Niemiec. (PAP)

kuc/ osz/

d4625ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4625ja
d4625ja