Trwa ładowanie...
d2c1woa

PKN Orlen o planach segmentu wydobywczego w Polsce na 2016 r.

W 2016 r. PKN Orlen planuje kontynuację prac poszukiwawczych ropy i gazu, a także rozpoznawczych i wydobywczych, prowadzonych obecnie w Polsce na obszarze 29. bloków koncesyjnych położonych na terenie ośmiu województw - poinformował we wtorek płocki koncern.

Share
d2c1woa

PKN Orlen podkreślił, że od początku 2016 r. "trwa integracja nabytych w ostatnim czasie aktywów z dotychczasowym portfelem projektów" spółki zależnej Orlen Upstream.

Z końcem grudnia 2015 r. spółka Orlen Upstream, w której PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów, sfinalizowała kupno amerykańskiej spółki FX Energy - dzięki tej transakcji płocki koncern poszerzył zasoby 2P (pewne i prawdopodobne) o 8,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe) oraz nabył aktywa w Polsce. Wartość transakcji wyniosła 125 mln USD, czyli ok. 487,6 mln zł.

Orlen Upstream to powołana w 2006 r. spółka celowa płockiego koncernu, prowadząca m.in. działalność poszukiwawczo-wydobywczą ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym w Polsce w zakresie złóż łupkowych.

d2c1woa

Jak zaznaczył we wtorek PKN Orlen, sytuacja na globalnym rynku ropy naftowej i gazu ziemnego "wpływa na działalność segmentu upstream (wydobycie - PAP) w koncernie, który w odpowiedzi na niskie ceny ropy naftowej systematycznie dywersyfikuje i optymalizuje portfolio projektów poszukiwawczo-wydobywczych".

PKN Orlen poinformował, że trwają obecnie przygotowania do pozyskania danych sejsmicznych 3D na koncesji Lublin oraz że rozpoczęto wiercenie otworu poszukiwawczego Bajerze-1K zlokalizowanego na koncesji Unisław-Gronowo (Kujawsko-Pomorskie) wchodzącej w skład wspólnego dla czterech bloków koncesyjnych obszaru "Edge".

Według płockiego koncernu, prace wiertnicze w gminie Kijewo Królewskie rozpoczęły się 1 lutego - odwiert Bajerze-1K położony jest na terenie koncesji Unisław-Gronowo, gdzie planowana całkowita długość otworu to 4077 metrów. Spółka przypominała, że decyzja o lokalizacji odwiertu została podjęta na podstawie analizy danych z wcześniej odwierconych otworów oraz wykonanych zdjęć 2D i 3D, w tym z archiwalnych danych sejsmicznych.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że na obszarze bloku Chojnice-Wilcze, położonego w pobliżu koncesji, na której zaplanowano w 2016 r. wiercenie, odkryto trzy lata wcześniej złoże Tuchola, którego rezerwy 2P szacowane są na 272 mln metrów sześć. przepływu gazu ziemnego w warunkach normalnych. "Analiza laboratoryjna próbek rdzenia, uzyskanych z perspektywicznych warstw skalnych, pozwoli na podjęcie decyzji o ewentualnych dalszych pracach w ramach badanego obszaru" - zaznaczył płocki koncern.

d2c1woa

Według PKN Orlen, kontynuowane są także poszukiwania złóż węglowodorów na Lubelszczyźnie - do końca kwietnia, na terenie części powiatów: lubelskiego, łęczyńskiego, świdnickiego i krasnostawskiego planowane jest wykonanie badań sejsmicznych 3D, obejmujących obszar około 450 km kw. "Zdjęcie sejsmiczne zostanie wykonane łącznie na terenie 14 gmin. Na podstawie otrzymanych i przetworzonych danych zostanie podjęta decyzja o kontynuacji poszukiwań w tym rejonie" - podała spółka.

Wcześniej PKN Orlen informował, że nabycie 100 proc. udziałów w FX Energy rozszerzyło zakres prowadzonych przez płocki koncern projektów w Polsce o trzy nowe obszary poszukiwawczo-wydobywcze. Dwa z nich: Płotki i Edge zlokalizowane są na terenie Niżu Polskiego. Trzeci, blok 255, obejmuje obszar położony w tzw. Basenie Lubelskim. Sąsiaduje on z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami: Wołomin oraz Garwolin. Wszystkie trzy obszary obejmują swoją powierzchnią ok 7400 km kw. Średnie wydobycie z 7. produkujących tam złóż, zlokalizowanych w obrębie nabytych aktywów, w pierwszym półroczu 2015 r. wyniosło blisko 1,7 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy) na dobę.

W USA spółka FX Energy prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w stanach: Montana i Nevada.

PKN Orlen, za pośrednictwem Orlen Upstream, posiada aktywa wydobywcze także w Kanadzie, w tym należące do Birchill Exploration i Orlen Upstream Canada, spółkę działającą wcześniej pod nazwą TriOil Resources, która na początku grudnia 2015 r. nabyła spółkę Kicking Horse Energy. Według płockiego koncernu, uwzględniając zasoby Kicking Horse, kanadyjskie zasoby 2P to obecnie ok. 80 mln boe.

Ostatnio PKN Orlen poinformował, że w ramach swej grupy kapitałowej planuje w 2016 r. nakłady inwestycyjne na poziomie 4,8 mld zł, z czego 3,3 mld zł przeznaczone zostanie na rozwój, a 26 proc. tej kwoty trafi do segmentu wydobywczego.

d2c1woa

Podziel się opinią

Share
d2c1woa
d2c1woa