Trwa ładowanie...
d3d7of5

PKN Orlen rozważa testy na utratę wartości (opis)

23.10.Warszawa (PAP) - Polski Koncern Naftowy Orlen prowadzi analizy wystąpienia przesłanek do przeprowadzenia testów na trwałą utratę wartości aktywów - poinformowała spółka w...

Share
d3d7of5

23.10.Warszawa (PAP) - Polski Koncern Naftowy Orlen prowadzi analizy wystąpienia przesłanek do przeprowadzenia testów na trwałą utratę wartości aktywów - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie, nie podając jednak więcej szczegółów.

Spółka podała, że w III kwartale 2009 roku zanotowała na wszystkich obsługiwanych przez siebie rynkach detalicznych wzrost wolumenów sprzedaży w wysokości 7 proc. kwartał do kwartału.

Z kolei wzrost sprzedaży wolumenowej segmentu rafineryjnego w stosunku do II kwartału 2009 roku wyniósł 12 proc. i dotyczył głównie płockiej rafinerii i Unipetrolu.

Koncern poinformował, że sprzedaż petrochemiczna z wyłączeniem nawozów sztucznych utrzymała się w III kw. na poziomie zbliżonym do II kw. 2009 roku przy rosnących marżach.

d3d7of5

"W rezultacie niższych wolumenów sprzedaży nawozów łączna sprzedaż petrochemiczna była niższa o 6 proc. kwartał do kwartału" - napisano w komunikacie.

Przerób ropy w PKN wzrósł w stosunku do II kw. 2009 roku o 12 proc. i osiągnął poziom zbliżony do rekordowego III kw. 2008.

Zwiększenie przerobów w Unipetrol o 36 proc. (kw/kw) i ORLEN Lietuva o 10 proc. (kw/kw) było możliwe w rezultacie zakończenia postojów remontowych przeprowadzonych w II kw. 2009 roku" - podano w komunikacie.

Płocki koncern poinformował, że szacuje, iż w III kw. 2009 roku ujemny wpływ czynników makroekonomicznych obejmujących dyferencjał oraz modelową marżę rafineryjną i petrochemiczną w ujęciu walutowym zostanie tylko częściowo ograniczony poprzez osłabienie PLN względem walut obcych i wyniesie ponad 700 mln PLN.

d3d7of5

"Brak efektów zdarzeń jednorazowych, które wystąpiły w III kw. 2008 roku spowoduje obniżenie wyniku operacyjnego za III kw. 2009 roku o 45 mln PLN. Szacowany wynik operacyjny wg LIFO za III kw. 2009 roku będzie dodatni" - napisano w komunikacie.

"W wyniku rosnących cen ropy naftowej w III kw. 2009 szacowany efekt LIFO zwiększający raportowany wynik operacyjny PKN Orlen wyniesie około 300 mln PLN" - dodano.(PAP)

pif/ jtt/

d3d7of5

Podziel się opinią

Share
d3d7of5
d3d7of5