PKN Orlen zapewnił dostawy ropy do czeskiego Unipetrolu do 2019 r. (aktl.)
#
dochodzi informacja o umowie z Tatneft oraz wypowiedź prezesa PKN Orlen
#
16.06.2016 18:40
16.06. Płock (PAP) - PKN Orlen zawarł z rosyjskim koncernem Rosneft aneks do umowy z 2013 r. na dostawy ropy naftowej do czeskiej spółki Unipetrol RPA, który będzie obowiązywał do 2019 r. oraz osobną umowę z rosyjską spółką Tatneft na dostawy surowca do 2017 r.
Unipetrol RPA w Litwinowie jest spółką, w której 100 proc. udziałów ma tamtejszy czeski Unipetrol a.s. Z kolei PKN Orlen od maja 2005 r. posiada 62,99 proc. udziału w kapitale zakładowym Unipetrol a.s.
Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, zgodnie z aneksem zawartym z Rosneftem, dostawy ropy naftowej do Unipetrolu RPA, w ilości od ok. 2,9 mln do ok. 5 mln ton rocznie, realizowane będą od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2019 r., natomiast umowa z Tatneft na dostawy surowca na poziomie ok. 600 tys. ton rocznie będzie obowiązywała od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.
"Konsekwentnie realizujemy politykę dywersyfikacji zaopatrzenia naszych rafinerii, co gwarantuje nam nie tylko stabilność dostaw, ale także pozwala na osiąganie optymalnych warunków kontraktacji. Mając na uwadze obecną sytuację na rynku ropy naftowej dbamy, aby nasza pozycja negocjacyjna pozytywnie wpływała na spółki grupy Orlen, zapewniając im najlepsze z możliwych warunki dostaw surowca" - powiedział, cytowany w komunikacie płockiego koncernu, prezes tej spółki Wojciech Jasiński.
PKN Orlen zaznaczył, iż oprócz podpisanych kontraktów z Rosneft i Tatneft, dostawy ropy naftowej do rafinerii w czeskim Litvinowie "mogą być realizowane również przez Saudi Aramco", zgodnie z zawartą wcześniej długoterminową umową.
Informując w czwartek o aneksie podpisanym z Rosneftem, płocki koncern zaznaczył, że cena ropy naftowej dostarczanej do Unipetrolu RPA, zgodnie z praktyką rynkową, liczona będzie z wykorzystaniem indeksu Brent Dated i dyferencjału ropy Ural.
W czerwcu 2013 r. PKN Orlen zawarł z Rosneftem długoterminowy kontrakt na dostawy maksymalnie 8,28 mln ton ropy naftowej typu REBCO do Unipetrolu RPA. Wartość kontraktu, obowiązującego od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r., szacowana była wtedy na ok. 20,4 mld zł.
Z kolei w marcu 2014 r. oba podmioty - PKN Orlen i Rosneft - podpisały aneks do wcześniejszego kontraktu na dostawy surowca do czeskiego Unipetrolu RPA. Przewidywał on zwiększenie miesięczne dostaw o 50 tys. ton ropy typu REBCO o wartości 3,2 mld zł. Aneks został wówczas zawarty na dostawy obejmujące okres od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2016 r.
Zawierając w 2014 r. aneks z Rosneftem na zwiększenie dostaw ropy naftowej do Unipetrolu RPA płocki koncern podkreślał, że dokument ten "zabezpieczył dostawy niezbędne dla płynnej pracy rafinerii w Litvinowie", należącej do spółki Ceska Rafinerska z grupy Unipetrolu.
Ceska Rafinerska, oprócz rafinerii w Litvinowie, zarządza także rafinerią w Kralupach. Oba podmioty to obecnie jedyne zakłady rafineryjne w Czechach, posiadające łącznie zdolność przerobu ropy na poziomie 8,7 mln ton rocznie. Do rafinerii w Litvinowie rosyjska ropa naftowa dostarczana jest rurociągiem "Przyjaźń", którym na terenie Czech zarządza spółka Mero.
Rosneft Oil Company jest jednym z największych podmiotów sektora ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą we wszystkich najważniejszych regionach Rosji, na Dalekim Wschodzie oraz w Arktyce.
Z początkiem maja PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie, umowę na dostawy ok. 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie. Saudyjski surowiec, jak zapowiedział wówczas płocki koncern, będzie trafiał do rafinerii grupy kapitałowej tej spółki w Polsce, a także w Czechach i na Litwie. Kontrakt na dostawy z Saudi Aramco obowiązuje od 1 maja do 31 grudnia i przewiduje opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata.
Zawierając kontrakt na dostawy saudyjskiej ropy naftowej PKN Orlen podkreślił, że umowa ta wpisuje się w "strategiczną dywersyfikację źródeł zaopatrzenia", która oparta jest tam "na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach".