Trwa ładowanie...
d3ed75a
banki

PKO Bank Hipoteczny z uplasował emisję listów zastawnych o wartości 500 mln zł

Warszawa, 25.04.2017 (ISBnews) - PKO Bank Hipoteczny uplasował 24 kwietnia br. listy zastawne o wartości 500 mln zł, o terminie zapadalności ustalonym na 18 maja 2022 roku oraz z marżą ponad WIBOR 3M w wysokości 69 pb, podał PKO Bank Polski.

Share
d3ed75a

"PKO Bank Hipoteczny zaoferował inwestorom instytucjonalnym listy zastawne o wartości nominalnej 500 mln zł. Marża w wysokości 69 pb ponad WIBOR 3M została ustalona w przeprowadzonym 24 kwietnia br. procesie budowy księgi popytu. Termin zapadalności listów zastawnych został ustalony na 18 maja 2022 roku" - czytamy w komunikacie.

Listy zastawne zostaną wyemitowane 28 kwietnia 2017 roku.

"PKO Bank Hipoteczny konsekwentnie dywersyfikuje źródła finansowania Grupy PKO Banku Polskiego. Kolejna benchmarkowa emisja listów zastawnych umocniła pozycję Banku jako regularnego emitenta listów zastawnych na rynku krajowym" - skomentował prezes PKO Banku Hipotecznego Rafał Kozłowski, cytowany w komunikacie.

d3ed75a

Deklaracje nabycia listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego złożyło 21 inwestorów na łączną kwotę ponad 645 mln zł. Oznacza to, że popyt przekroczył o 29% wartość emisji. Wśród instytucji, które nabędą listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, znajdują się inwestorzy z sześciu krajów. Inwestorzy polscy obejmą blisko 67% emisji.

PKO Bank Hipoteczny jest najbardziej aktywnym emitentem listów zastawnych w Polsce, podkreślono w komunikacie. W 2016 roku przeprowadził pierwszą w historii polskiego rynku benchmarkową emisję listów zastawnych denominowanych w euro o wartości nominalnej 500 mln euro, a także dwie benchmarkowe emisje denominowanych w złotych listów zastawnych o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł. W I kwartale 2017 roku wyemitował listy zastawne denominowane w euro o wartości nominalnej 525 mln euro.

Emisja listów zastawnych PKO BP serii 4 jest prowadzona w ramach Programu Emisji Listów Zastawnych skierowanego na rynek krajowy i uruchomionego na podstawie prospektu emisyjnego podstawowego zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego 12 listopada 2015 r.

Agencja Moody's w grudniu 2015 roku nadała Programowi Emisji Listów Zastawnych PKO Banku Hipotecznego rating na poziomie Aa3 - najwyższy możliwy do osiągnięcia rating przez polskie papiery wartościowe. Został on odzwierciedlony w raporcie agencji z 22 marca 2017 r.

d3ed75a

Hipoteczne listy zastawne są rodzajem obligacji zabezpieczonych wierzytelnościami z tytułu kredytów hipotecznych i stanowią jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych oferowanych na świecie. Listy zastawne PKO Banku Hipotecznego zabezpieczone są wyłącznie złotowymi kredytami mieszkaniowymi.

PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100% zależną od PKO Banku Polskiego i specjalizuje się w złotowych kredytach mieszkaniowych. Głównym celem PKO Banku Hipotecznego jest pozyskanie długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych. W sierpniu 2014 roku PKO Bank Polski otrzymał zgodę KNF na utworzenie banku hipotecznego, który w kwietniu 2015 roku rozpoczął działalność operacyjną.

(ISBnews)

d3ed75a

Podziel się opinią

Share
d3ed75a
d3ed75a