Trwa ładowanie...
d8t9pgh
15-03-2017 15:05

PKO BH: Emisja listów zastawnych w euro możliwa w najbliższych tygodniach

Warszawa, 15.03.2017 (ISBnews) -  PKO Bank Hipoteczny obecnie jest w trakcie road-show wśród inwestorów zagranicznych w związku z planami benchmarkowej emisji listów zastawnych w euro na kwotę min. 500 mln euro. Ponadto Grupa PKO Banku Polskiego chce w II-III kw. zaoferować kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej na okres maksymalnie 5-7 lat, poinformował prezes PKO BH Rafał Kozłowski. 

d8t9pgh

"Jesteśmy teraz w trakcie spotkań z inwestorami. Po ubiegłorocznej benchmarkowej emisji chcielibyśmy ponownie uplasować listy zastawne o wartości co najmniej 500 mln euro. To może stać się bardzo szybko, jeśli tylko warunki cenowe będą sprzyjające" - powiedział Kozłowski w rozmowie z ISBnews w kuluarach Forum Bankowego 2017.

Dodał, że bank planuje także w tym roku emisje listów zastawnych na rynku krajowym, ale uzależnia je od popytu i ceny.

Prezes poinformował, że w II-III kwartale br. Grupa PKO BP zaoferuje kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej na okres 5-7 lat.

"Uważamy, że danie możliwości wyboru i zaoferowanie kredytu na 5-7 lat o stałej stopie jest odpowiedzialne wobec klientów detalicznych. By ten produkt był tańszy, konieczna jest regulacja rynku poprzez na przykład uwzględnienie niższej wagi ryzyka dla kredytów o stopie stałej" - powiedział Kozłowski.

d8t9pgh

Prezes poinformował, że ze względu na ograniczone możliwości finansowania akcji kredytowej w dłuższym terminie, PKO BH będzie w stanie oferować kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej na maksymalnie 5-7 lat.

"Okres 10 lat wydaje się w tym kontekście zbyt długi" - powiedział Kozłowski.

PKO BH w 2016 roku przeprowadził dwie benchmarkowe emisje listów zastawnych denominowanych w złotych o łącznej wartości 1 mld zł oraz jedną benchmarkową emisję listów zastawnych denominowanych w euro o wartości 500 mln euro. Tym samym wartość bilansowa listów zastawnych na koniec 2016 roku wyniosła 3,23 mld zł.

PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100% zależną od PKO Banku Polskiego i specjalizuje się w złotowych kredytach mieszkaniowych. Głównym celem PKO Banku Hipotecznego jest pozyskanie długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych. W sierpniu 2014 roku PKO BP otrzymał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na utworzenie banku hipotecznego, który w kwietniu 2015 roku rozpoczął działalność operacyjną.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d8t9pgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8t9pgh