PKO BP na drodze przejęć

PKO BP na drodze przejęć
Źródło zdjęć: © PKO BP | materiały prasowe

14.01.2013 10:36, aktual.: 14.01.2013 12:29

PKO BP ma poważne plany inwestycyjne. Bank planuje złożyć kolejną propozycję kupna akcji Banku Pocztowego, nie ustają też spekulacje o przejęciu Banku Millennium, który wkrótce może być wystawiony na sprzedaż.

Jak podaje Dziennika Gazeta Prawna w chwili obecnej największy polski bank posiada 25 proc. udziałów w Banku Pocztowym. W połowie ubiegłego roku PKO BP zaoferował Poczcie Polskiej przejęcie akcji Banku Pocztowego za kwotę 240 mln złotych. Dodatkowo padła propozycja długoterminowej umowy, w ramach której na pocztach w całym kraju byłyby sprzedawane produkty bankowe Banku Pocztowego. Propozycja spotkała się z odrzuceniem i podkreśleniem, że Poczta Polska jest w stanie samodzielnie wyłożyć 90 mln złotych na rozwój swojego banku, pod warunkiem, że PKO BP dołoży 1/3 tej sumy.

Nowa oferta PKO BP miałaby dotyczyć kupna 25 proc. akcji, co prowadziłoby do wyrównania udziałów w Banku Pocztowym. Propozycja ta uwzględniłaby zarówno aspiracje Poczty Polskiej, która zamierza sprzedawać swoje produkty pod logiem własnego banku, oraz PKO BP, który chce mieć większy wpływ na strategiczne decyzje. Posiadanie 50 proc. akcji z pewnością ułatwiłoby decyzje PKO BP związane z inwestowaniem w spółkę.

Z kolei Rzeczpospolita informuje o potencjalnym przejęciu Banku Millennium. Portugalski właściciel musi spłacić dotację otrzymaną od swojego rządu, jedną z opcji pozyskania finansowania jest sprzedaż polskiego banku. Giełdowa wycena Millennium wynosi 5,75 mld zł. Jest to ósmy bank pod względem sumy bilansowej i piąty, co do wielkości sieci placówek i oddziałów. Do słabszych stron bank należy duży portfel kredytów walutowych.

Rzeczpospolita przytacza niedawne słowa prezesa PKO BP – Zbigniewa Jagiełło. Nie wykluczył on przejęć dokonywanych w 2013 roku, jednak, jeśli już to na polskim rynku. W obszarze zainteresowania PKO BP jest bank z dużą liczbą placówek w miastach, dzięki czemu polski czempion mógłby umocnić swoją pozycję. W razie propozycji portugalskiego właściciela PKO jest otwarte na taką ofertę.

W ostatnich miesiącach na polskim rynku doszło do kilku zmian. Fuzji uległy banki BZ WBK i Kredyt Bank, które są w posiadaniu Santander Consumer Banku – powstała instytucja trzecia, co do wielkości. Połączeniu uległy również Raiffeisen Bank Polska oraz Polbank. Do tego powstają nowe wirtualne banki jak Alior Sync czy tez Getin Up.

pko bpbank millenniumbank
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także