Trwa ładowanie...

PKO BP rozpoczyna działalność w Szwecji

Po cichu we wrześniu 2013 r. zarejestrowano w Sztokholmie spółkę PKO Leasing Sverige. Skąd ten pomysł? Bank zdecydował się na założenie swojego pierwszego zagranicznego przyczółku, aby pomóc swojemu klientowi - producentowi autobusów Solaris. W ten sposób bank planuje rozwijać się też na innych rynkach - podaje "Puls Biznesu".

Share
PKO BP rozpoczyna działalność w Szwecji
Źródło: materiały prasowe
d222mt5

Solaris chciało wziąć udział w przetargu na dostawę nowych autobusów, jednak jednym z warunków był obowiązek zapewnienia finansowania z lokalnego rynku. Pod tym względem nad polskim producentem przewagę mieli jego konkurenci - Mercedes, Volvo, Scania.

- Współpracowaliśmy i współpracujemy z międzynarodowymi bankami, jednak kooperacja zawsze jest nieco utrudniona, w dodatku nie należy do najtańszych. Przegrywaliśmy z konkurentami, dużymi firmami samochodowymi, które mają własne instytucje finansowe - tłumaczy w "PB" Zbigniew Palenica, członek zarządu Solaris.

Aby pomóc Solarisowi PKO BP musiało albo założyć spółkę, albo stworzyć oddział na miejscu. Zdecydowano się na to pierwsze rozwiązanie, ponieważ jest bardziej perspektywiczne. Paweł Pach, prezes PKO Leasing, podkreśla, że dzięki temu będą mogli w przyszłości prowadzić normalną działalność leasingową w Szwecji.

d222mt5

Polski bank nie zamierza na tym poprzestawać. Kolejnym krokiem w celu zdobycia międzynarodowego rynku ma być otworzenie się na Niemcy, potem mogły to by być Francja i Wielka Brytania. To przy założeniu, że PKO BP zamierza kontynuować politykę podążania za swoimi klientami i otwierania spółek tam, gdzie interesy robią Polacy.

PKO BP przejmuje wzór działania od zagranicznych banków. Rok temu do Polski wszedł chiński bank ICBC i chociaż na początku z zapowiedzi wynikało, że będzie on także otwarty na indywidualnych klientów, to tak naprawdę zajął się obsługą azjatyckich firm.

d222mt5

Podziel się opinią

Share
d222mt5
d222mt5