Trwa ładowanie...
dmcdg6f

PKO Leasing ma umowę kupna 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska za 850 mln zł

PKO BP podpisał w środę umowę kupna od Raiffeisen Bank International 100 proc. akcji w Raiffeisen-Leasing Polska na rzecz PKO Leasing. Uzgodniona cena za akcje wynosi 850 mln zł - podał bank w komunikacie.

Share
dmcdg6f

Warunkiem realizacji transakcji jest w szczególności uzyskanie zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie.

W ramach transakcji PKO BP zobowiązał się także do zastąpienia finansowania udzielonego Raiffeisen Leasing Polska przez RBI lub podmioty z grupy RBI.

PKO BP podał, że po docelowym połączeniu obu spółek PKO Leasing będzie liderem branży z udziałem w rynku na poziomie ponad 13 proc.

Dzięki transakcji grupa PKO BP chce umocnić swoją obecność przede wszystkim w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw oraz istotnie zwiększyć skalę finansowania polskich firm.

dmcdg6f

Zamknięcie transakcji nastąpić ma do końca 2016 roku.

ZWZ PKO BP 30 czerwca zdecydowało o warunkowym przeznaczeniu na dywidendę 1,25 mld zł, czyli 1 zł na akcję. W przypadku spełnienia warunków dywidendy dniem dywidendy miał być 30 września, a terminem jej wypłaty 20 grudnia 2016 r.

"Cena jest trochę wyższa niż w przypadku transakcji, które widzieliśmy wcześniej, ale nie znamy szczegółów. Pytanie jak wyglądają kapitały spółki; czy wypłaciła dywidendę za rok 2015 i jak będzie wyglądała wypłata z zysku za rok 2016" - poinformował Michał Sobolewski z DM BOŚ.

Jego zdaniem, gdy Getin Holding kupował VB Leasing, cena była poniżej wartości księgowej. W przypadku Raiffeisena cena to 850 mln zł, a wartość księgowa to 650 mln zł. "Jeśli uwzględnimy zatrzymanie tegorocznego zysku, mnożnik dla transakcji wynosi 1,2x WK" - zaznaczył.

dmcdg6f

Kamil Stolarski z Haitong Bank uważa, że "ta transakcja to jest 2,5 proc. wartości banku PKO BP i ginie w skali banku".

"Trzeba uwzględnić, że PKO BP kupuje największą firmę leasingową w Polsce, a rynek depozytów sprzyja i PKO BP nie powinno mieć żadnych problemów z podstawieniem finansowania pod nabyty ponad 5 miliardowy portfel aktywów leasingowych" - wskazał Stolarski.

Zaznaczył, że jest jeszcze temat dywidendy z PKO BP. "Ta warunkowa dywidenda PLN 1 DPS raczej nie zostanie wypłacona, bo warunkiem jej wypłaty był brak akwizycji przez PKO" - podkreślił.

We wrześniu PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup od Raiffeisen Bank International AG 100 proc. akcji Raiffeisen Leasing Polska i uzyskał wyłączność negocjacyjną.

dmcdg6f

Podziel się opinią

Share
dmcdg6f
dmcdg6f