Trwa ładowanie...
d3hc2jx

PKP Cargo spodziewa się stabilnego rynku przewozów w tym roku

Warszawa, 12.03.2015 (ISBnews) - PKP Cargo spodziewa się stabilnego rynku kolejowych przewozów towarowych w 2015 r., patrząc z umiarkowanym optymizmem na większość segmentów przewozowych, poinformował członek zarządu ds. handlowych Jacek Neska.

Share
d3hc2jx

"Spodziewamy się stabilnego rynku w 2015 r., z lekkim optymizmem w większości segmentów. Duża niepewność będzie na rynku węgla - w kraju będzie 'flat', natomiast bardzo trudno powiedzieć, jak zachowa się rynek eksportowy węgla" - powiedział Neska dziennikarzom.

Dodał, że pozytywnie ocenia perspektywy na rynku kruszyw i w transporcie intermodalnym, widzi też bardzo dobre perspektywy na rynku rud i metali.

"PKB idzie do góry, produkcja sprzedana rośnie - na tym opieramy nasz optymizm co do tegorocznego rynku" - wskazał Neska.

d3hc2jx

W rozmowie z agencją ISBnews uzupełnił, że konflikt wschodni nie wpływa istotnie na skalę biznesu przewoźnika.

"Sytuacja międzynarodowa zmienia raczej kierunki i strukturę przewozów, ale nie odczuwamy tego aż tak mocno. Oczywiście, konflikt na Ukrainie nie sprzyja biznesowi, ale pewne spadki przewozów są kompensowane gdzie indziej" - wyjaśnił.

Wcześniej podczas konferencji prasowej mówił, że spółka upatruje dużego potencjału w zwiększeniu udziału pracy przewozowej wykonywanej własną trakcją w ruchu międzynarodowym. W 2014 r. PKP Cargo przewiozło w ruchu międzynarodowym 2,8 mln ton samodzielnie, podczas gdy całość przewozów importowych, eksportowych i tranzytowych wyniosła 40,7 mln ton.

"Udział ten możemy zwiększać już w tym momencie, przed dostawami lokomotyw wielosystemowych. Pomogą w tym akwizycje, m.in. AWT. Marża spedycyjna jest jednocyfrowa, a marża produkcyjna dwucyfrowa" - podkreślił w rozmowie z ISBnews.

d3hc2jx

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d3hc2jx

Podziel się opinią

Share
d3hc2jx
d3hc2jx