Trwa ładowanie...

PKP Intercity łączy pociągi Pendolino. Drugi raz w historii

Ogromne zainteresowanie podróżami w pierwszy weekend wakacji sprawia, że PKP Intercity zdecydowało się na rzadki krok. Podwójne składy Pendolino pojadą na trzech trasach.

Share
PKP Intercity łączy pociągi Pendolino. Drugi raz w historii
Źródło: YouTube, Fot: screen
d48w9vm

W przeciwieństwie do pociągów, do których przez dziesięciolecia przyzwyczailiśmy się na polskich torach, składy Pendolino stanowią całość. Przejścia między wagonami są przegubowe. Dopinanie i odpinanie wagonów jest właściwie niemożliwe. Tym bardziej, że na obu końcach składów znajdują się kabiny maszynistów. Jedynym sposobem wydłużenia zestawu jest więc po prostu dołączenie drugiego. PKP Intercity decyduje się na to jednak niezwykle rzadko. W weekend 24 i 25 czerwca takie pociągi dopiero po raz drugi wyjadą na trasy.

– W związku z dużym zainteresowaniem pasażerów wyjazdami w zbliżający się weekend zdecydowaliśmy się na uruchomienie niektórych połączeń w zestawieniu podwójnego pojazdu Pendolino – mówi Marta Ziemska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity, cytowana przez portal rynek-kolejowy.pl.

d48w9vm

Pociągi pojadą na trzech trasach: Warszaw Zach - Gdynia Gł.(wyjazd o godz. 6.10), Gdynia Gł. - Kraków Gł. (wyjazd godz. 10.27), Kraków Gł.– Warszawa Wsch. (wyjazd godz. 17.47).

Podwójne składy generują jednak pewne problemy. Po raz pierwszy obsługiwały podróżnych w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Jak podaje rynek-kolejowy.pl, jeździły wówczas maksymalną prędkością 130 km/h ze względu na dużą konsumpcję energii elektrycznej. Tym razem jednak mają jeździć z normalną prędkością rozkładową sięgającą 160 km/h.

Podwójne składy nie oznaczają, że na innych trasach zabraknie Pendolino. – W związku z tym, że jest to weekend i będzie dostępnych 17 pojazdów Pendolino, oferta na innych relacjach pozostanie bez zmian – zapewnia rzeczniczka.

d48w9vm

Podziel się opinią

Share
d48w9vm
d48w9vm