PL.2012: Euro 2012 bez barier, także dla niewidomych i niedowidzących (komunikat)
...
12.03.2012 | aktual.: 12.03.2012 16:53
12.03. Warszawa - Spółka PL.2012 informuje:
Dziś w Centrum Olimpijskim w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe seminarium szkoleniowe dla wolontariuszy, którzy niewidomym i niedowidzącym fanom podczas meczów UEFA EURO 2012 będą świadczyć przełomową usługę audiodeskryptywnego komentowania spotkań na żywo. W Polsce to absolutna nowość. Projekt wchodzi w skład Oficjalnego Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 TM, którego wdrożenie koordynuje spółka PL.2012.
Audiodeskrypcja to specjalny komentarz z dodatkowymi informacjami dla osób, które nie mogą zobaczyć stadionu oraz tego co się dzieje na murawie i na trybunach. Specjalnie przeszkoleni komentatorzy zapewnią dodatkową narrację, która opisuje wszystkie znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, krajobraz, ruchy, ubrania, kolory i wszystko inne, co jest ważne w opisywaniu obrazu, miejsca, meczu, wydarzenia lub atmosfery wokół. Podczas meczu dobrze przeszkolony komentator powinien opisywać co się dzieje na boisku zamiast mówić o statystykach, lub zbyt obszernie podsumowywać poprzednią akcję. Szkolenie komentatorów obejmuje wprowadzenie do świadomości wizualnej oraz ćwiczenia głosu i technik komentowania.
- Eksperci, którzy szkolą grupę 20 wolontariuszy i wolontariuszek z kilku miast Polski mają bardzo duże doświadczenie - komentowali dla niewidomych i niedowidzących fanów spotkania podczas EURO 2008 i świadczą tę usługę do dziś, nie tylko podczas imprez sportowych - mówi Monika Chabior, Koordynator Projektów Społecznych w PL.2012. - Część uczestników seminarium jest dziennikarzami radiowymi, niektórzy z nich mają już doświadczenie w prowadzeniu audiodeskrypcji podczas imprez kulturalnych.
Sprzęt do audiodeskrypcji finansuje UEFA i po zakończeniu EURO 2012 pozostanie on w Polsce. Projekt wchodzi w skład Oficjalnego Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 TM, którego wdrożenie koordynuje spółka PL.2012. Organizatorem seminarium jest CAFE - Centrum Dostępu do piłki nożnej w Europie, a sponsorowane jest przez (EPAS) "Poszerzoną Częściową Umowę w Sprawie Sportu", Radę Europy i UEFA.
- Będziemy wraz z CAFE i innymi społecznymi partnerami intensywnie pracować nad tym, aby optymalnie wykorzystać sprzęt do audiodeskrypcji także po EURO 2012 - dodaje Monika Chabior. - Zależy nam na tym, aby organizatorzy imprez masowych, nie tylko tych związanych ze sportem zaczęli myśleć o osobach niepełnosprawnych jako o ważnym potencjalnym kliencie. Chcemy, aby stało się to standardem obowiązującym w całej Polsce - tak jak jest w Europie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/