Trwa ładowanie...

Płaca minimalna 2018. Rząd chce dać 80 złotych podwyżki

W 2018 r. rząd chce podnieść minimalne wynagrodzenie do 2080 zł, a minimalną stawkę godzinową do 13,50 zł - wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu gabinetu Beaty Szydło.
Share
Płaca minimalna 2018. Rząd chce dać 80 złotych podwyżki
Źródło: East News, Fot: Franek Mazur/REPORTER
d3xcum2

Wzrost minimalnego wynagrodzenia o 80 zł to 4-procentowa podwyżka w stosunku do 2017 r. To mniej niż proponowało ministerstwo pracy i rodziny (podwyżka o 100 złotych) i związkowcy (200 złotych), ale zarazem więcej, niż chcieliby dać pracodawcy (jedynie 50 złotych).

Centrum Informacyjne Rządu zaznaczyło, że wzrost minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy. "Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, adekwatnie do wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Proponowany poziom minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z przepisami, Rada Ministrów do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Zapowiedziana podwyżka będzie znacznie mniejsza niż ta, którą dostali pracownicy od 1 stycznia 2017 roku. Wtedy to płaca minimalna wzrosła z 1850 złotych do 2000 - procentowo aż o 8,1 proc. Z kolei minimalna stawka godzinowa to w tej chwili 13 zł. Zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

d3xcum2

Podziel się opinią

Share
d3xcum2
d3xcum2