Platforma Obywatelska przedstawiła pakt gospodarczy
Platforma Obywatelska przedstawiła 10- punktowy Pakt Gospodarczy. Była to odpowiedź na złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość propozycję rozmowy frakcji parlamentarnych o wspólnym pakiecie antykryzysowym.
02.10.2008 | aktual.: 02.10.2008 18:18
Platforma Obywatelska przedstawiła 10- punktowy Pakt Gospodarczy. Była to odpowiedź na złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość propozycję rozmowy frakcji parlamentarnych o wspólnym pakiecie antykryzysowym.
W przedstawionym przez PO Pakcie Gospodarczym jest między innymi propozycja nowelizacji konstytucji, umożliwiającej przyjęcie przez Polskę euro, poparcie dla przygotowanego przez rząd projektu przyszłorocznego budżetu, a także przyjęcie ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej. W Pakcie znalazły sie również propozycje przyjęcia nowelizacji ustawy o podatku VAT, nowej ordynacji podatkowej, ustawy o upadłości konsumenckiej, nowelizacji prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
|
Polecamy: » Zamów wypis z Rejestrów Sądowych i Ksiąg Wieczystych on-line » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
| --- |
|
Polecamy: » Zamów wypis z Rejestrów Sądowych i Ksiąg Wieczystych on-line » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
Szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski podkreślił, że jego ugrupowanie nie zgadza się z wypowiedziami posłów PiS, jakoby Polsce groził kryzys gospodarczy. Dodał, że "ma wrażenie, iż politycy PiS żerują na kryzysie i wykorzystują go do bliżej nieokreślonych działań w kraju". Chlebowski powiedział jednak, że premier Donald Tusk może wziąć udział w rozmowach klubów parlamentarnych o sytuacji gospodarczej.
Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Platformie i pozostałym ugrupowaniom parlamentarnym rozmowy na temat wspólnego pakietu antykryzysowego. Na dowód dobrej woli PiS wycofało wnioski o odwołanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego z PO. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że sytuacja gospodarcza Polski jest poważna i należy uzgodnić działania, które w razie jej pogorszenia zostałyby już bez dyskusji wprowadzone w życie. Dodał, że "byłby rad", gdyby w rozmowach przedstawicieli klubów parlamentarnych wziął udział premier i zapowiedział, że wyśle do niego list w tej sprawie.
Jarosław Kaczyński powiedział, że na wypadek zaostrzenia się kryzysu należałoby stworzyć pakiet interwencyjny. PiS przygotowało już jego zarys. Główne elementy pakietu to urealnienie budżetu na przyszły rok, zwiększenie bezpieczeństwa rynku finansowego, określenie priorytetów polityki monetarnej i szybkie uchwalenie przez Sejm najważniejszych ustaw, które będą sprzyjać rozwojowi gospodarczemu. Jarosław Kaczyński dodał, że jest pożądane, by premier Tusk osobiście i bezpośrednio zaangażował się w Brukseli w przedsięwzięcia, które mogą doprowadzić do zmiany decyzji Komisji Europejskiej w sprawie polskich stoczni.
Wicemarszałek Sejmu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Jerzy Szmajdziński powiedział, że podchodzi do pomysłu paktu antykryzysowego z rezerwą. Lepiej jednak rozmawiać, niż obrzucać się inwektywami. Szmajdziński powiedział, że gotowość opozycji do współpracy z rządem powinna zostać poważnie potraktowana przez rządzących i dobrze przyjęta przez opinię publiczną. Dodał, że trzeba z powagą ocenić możliwy wpływ amertykańskiego kryzysu bankowego na naszą gospodarkę.
Minister finansów Jacek Rostowski przedstawił w Sejmie informację o zabezpieczeniu Polski przed skutkami światowego kryzysu bankowego. Politycy PiS i Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedzieli, że w wystąpieniu ministra zabrakło konkretnych informacji, co rząd zrobi, jeśli sytuacja się pogorszy.