PLN do końca tygodnia poniżej 4,0 za EUR, rynek długu może się umacniać (opis)
29.06. Warszawa (PAP) - Wynik głosowania nad pakietem reform w Grecji nie wpłynął znacząco na rynki złotego i długu. Zdaniem dilerów kurs złotego może do końca tygodnia utrzymywać...
29.06. Warszawa (PAP) - Wynik głosowania nad pakietem reform w Grecji nie wpłynął znacząco na rynki złotego i długu. Zdaniem dilerów kurs złotego może do końca tygodnia utrzymywać się poniżej 4,0 za euro, a silniejszy złoty i ograniczona podaż SPW na III kwartał 2011 r. mogą umocnić rynek długu.
"Rynek nie bardzo zareagował na informacje z Grecji. Złotówka jest obecnie zależna od globalnego apetytu na ryzyko, a na świecie nic się nie zmieniło, więc złoty nie reaguje. Jutrzejsze głosowanie w Grecji powinno formalnością, choć pozostaje element niepewności. Krótkoterminowe obawy o bankructwo Grecji zostały rozwiane, ale problem pozostaje. Dane o C/A po rewizji są odrobinę lepsze od oczekiwań, jednak nie na tyle, by istotnie wpłynąć na rynek. Myślę, że do końca tygodnia może zejść poniżej 4,0 za euro" - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy BRE.
Greccy parlamentarzyści przyjęli w środę rządowy program oszczędnościowy. Za projektem głosowało 155 z 300 członków parlamentu. Przyjęcie pakietu, obejmującego ograniczenie wydatków, reformę systemu fiskalnego i sprzedaż majątku państwowego, jest warunkiem otrzymania kolejnej - 12-miliardowej - transzy pomocy (opiewającej w sumie na 110 miliardów euro), wynegocjowanej przez Grecję z MFW i UE w ubiegłym roku.
W czwartek głosowane mają zostać szczegółowe warunki przyjęcia tego planu. 3 lipca zaś europejscy ministrowie finansów ostatecznie zdecydują, czy Grecja wypełniła warunki, aby otrzymać dalszą pomoc finansową.
RYNEK DŁUGU MOŻE SIĘ UMACNIAĆ
"Umocnienie euro powinno wpływać na umocnienie złotego, rynek może pójść do 3,95 za euro. Ponadto korekta danych o obrotach bieżących była mniejsza niż rynek oczekiwał i to też powinno wesprzeć złotego, a to się przekłada na spadek rentowności" - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Żółtowski, diler obligacji BPH.
"Nie ma w najbliższym czasie danych istotnych dla długu, nie ma czego śledzić, więc pozostaje obserwować kurs złotego i rentowności na innych rynkach europejskich. Tak może być do samej decyzji Rady. Poza tym rynkiem może ruszyć podaż papierów na III kwartał. Oczekiwania na ograniczenie podaży są rozbudowane. Ciekawe, na ile się to potwierdzi, czy rzeczywiście nie będzie emisji bonów i co będzie z dwulatkami. Oczekiwania są na mniejszą niż zwykle podaż, jeśli znajdzie to potwierdzenie w kalendarzu emisji, można spodziewać się wzrostów cen na rynku wtórnym" - dodał.
W jego opinii wynik głosowania w Grecji nie miał wpływu na polski rynek długu.
"Wiadomości z Grecji na razie przeszły niezauważenie. Grecja powinna wpłynąć głównie wpłynąć na rynki walutowe, a one przyjęły głosowanie dosyć spokojnie, dlatego nie miało to większego wpływu na obligacje. Nie ma większych ruchów na złotówce, więc przy braku istotnych danych dla obligacji, na rynku długu mamy stabilizację" - powiedział Żółtowski.
"W skali całego dnia trochę niższe rentowności, jest to reakcja na to, że wczorajszy wzrost rentowności wywołany był +atakiem+ EURPLN na poziom 4,0. Jednak złotówka nie bardzo chciała osłabiać się dalej, a były obawy, że osłabienie może być głębsze, do 4,02-4,05. Tymczasem dziś złotówka potrafiła zejść poniżej 4,0 za euro, a to miało wpływ na zelżenie napięcia na wzrost rentowność" - dodał diler.
środa środa wtorek 16.00 9.25 16.45
EUR/PLN 3,9966 3,9995 4,0039 USD/PLN 2,7816 2,7778 2,7829 EUR/USD 1,4365 1,4393 1,4391
OK0713 4,83 4,84 4,84 PS0416 5,33 5,34 5,36 DS1020 5,83 5,86 5,86 (PAP)
fdu/ ana/