Płock wystawia na sprzedaż grunty pod inwestycje
Urząd Miasta Płocka planuje pozyskać inwestora dla 19,15 ha gruntów przemysłowych wydzielonych z tamtejszego lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Zlokalizowane tam trzy działki przeznaczone są pod zabudowę produkcyjną. Grunty wystawiono na przetarg.
21.01.2015 15:15
Sprzedaż gruntów wydzielonych z lotniska to część projektu ożywienia inwestycyjnego Płocka - poinformował w środę PAP wiceprezydent miasta ds. rozwoju i inwestycji Jacek Terebus.
"Uwalniamy 19 ha gruntów pod zabudowę przemysłową. Chcielibyśmy ożywić ten obszar. Wpisuje się to w strategię przygotowania terenów miasta dla inwestorów zewnętrznych" - powiedział PAP Terebus. Zaznaczył, że efektem ma być tworzenie nowych miejsc pracy.
Wystawiane w przetargu grunty posiadają szczegółowy opis warunków zabudowy, określający wielkość budynków, które inwestor mógłby wznieść. Zgodnie z decyzją z 2014 r., na terenie objętym sprzedażą istnieje możliwość wybudowania hali produkcyjno-magazynowo-montażowej.
W ogłoszeniu podano, iż oferty potencjalnych inwestorów na licytowane w ramach przetargu grunty płocki Urząd Miasta będzie przyjmował do 20 marca. Cena wywoławcza to 7,43 mln zł netto. Sprzedawane grunty położone są w sąsiedztwie płockiego zakładu CNH - New Holland, produkującego maszyny rolnicze, w tym kombajny, a także w pobliżu węzła kolejowego i budowanej obwodnicy miasta.
Wszystkie trzy działki, o łącznej powierzchni 19,15 ha postanowieniem Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostały w 2014 r. wyłączone z obszaru lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Jedna z działek, o powierzchni prawie 5,5 ha, jest dzierżawiona przez CNH w ramach zawartej w 2012 r. umowy z terminem do końca 2041 r.
W październiku 2014 r. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała z Płockiem umowę o objęciu patronatem łącznie ponad 43,1 ha gruntów inwestycyjnych na terenie miasta. To pierwszy etap projektu utworzenia płockiej podstrefy ekonomicznej, przyciągnięcia do miasta inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy.
Urząd Miasta Płocka zakłada, że wszystkie grunty inwestycyjne, objęte patronatem Warmińsko-Mazurskiej SSE, mogłyby być dostępne dla inwestorów w 2015 r. Obszar ten to, oprócz wydzielonych trzech działek z południowej części lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, także tereny w dwóch innych lokalizacjach: w dzielnicy Trzepowo w sąsiedztwie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen, oraz położone w pobliżu trzeciego, ostatniego odcinka budowanej obecnie obwodnicy miasta.
Pierwszy odcinek obwodnicy o długości 1,6 km, prowadzący od dróg krajowych nr 60 i 62 do drogi wojewódzkiej nr 567, został oddany do użytku na początku listopada 2014 r. Projekt obwodnicy obejmuje trasę o łącznej długości ok. 6 km, łączącą most przez Wisłę im. Solidarności z trasami wylotowymi z miasta w kierunku północno-wschodnim oraz kompleksem rafineryjno-petrochemicznym PKN Orlen. Zadanie podzielono na trzy etapy, a całość inwestycji ma zostać zrealizowana do 2017-18 r.
Płock planuje jednocześnie modernizację lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w obecnym kształcie. Wstępny plan przewiduje m.in. budowę betonowego pasa startowego o długości ok. 1 km i przekształcenie obiektu do klasy general aviation, obejmującej nierozkładowy ruch komercyjny mniejszych samolotów. Po modernizacji funkcjonowałby jednocześnie dotychczasowy trawiasty pas startowy, przeznaczony m.in. dla lotów sportowych. Plan przebudowy lotniska ma być gotowy najwcześniej w 2015 r.