Plocke: ponad 530 mln euro z UE na rybołówstwo na lata 2014-2020

W perspektywie na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Polska otrzyma 531 mln euro - poinformował w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Dodał, że razem z wkładem krajowym ta suma wyniesie ponad 700 mln euro.

23.07.2014 16:55

Wiceminister powiedział podczas środowej konferencji "Oczekiwania rybactwa i wędkarstwa wobec nowej perspektywy finansowej", że po trudnych, wielomiesięcznych negocjacjach Polska otrzyma czwartą co do wielkości alokację środków unijnych; po Francji, Hiszpanii i Włoszech. Zwrócił uwagę, że Niemcy otrzymają ok. 200 mln euro.

Plocke dodał, że pieniądze jakie otrzyma Polska, będą mniejsze niż w perspektywie na lata 2007-2013. Wynika to z wyliczeń Komisji Europejskiej, która przyznawała kwoty w zależności od wielkości i znaczenia sektora w gospodarce narodowej. KE bierze pod uwagę m.in. wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcję sektora.

Wiceminister przypomniał, że do roku 2020 roku z tych pieniędzy będzie wspierane rybołówstwo morskie, śródlądowe oraz akwakultura, czyli hodowla ryb. Chodzi o m.in. promowanie zrównoważonego i konkurencyjnego rybołówstwa. Zwrócił uwagę, że pieniądze z UE będą wydawane także na innowacyjność rybactwa. "Chcemy zwiększyć partnerstwo naukowców z rybakami, tak aby zwiększyć rolę polskiej nauki w kreowaniu rybołówstwa" - powiedział.

Plocke ocenił, że jednym z największych wyzwań dla resortu rolnictwa będzie stworzenie warunków dla ubezpieczania hodowców ryb, szczególnie ich produkcji. Plocke przyznał, że obecnie niewiele firm zainteresowanych jest udzielaniem takich świadczeń.

W połowie kwietnia Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Na realizację przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wys. ok. 4,34 mld euro w całej UE. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach: kontroli i egzekwowania (580 mln euro), gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro), dopłat do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowanej Polityki Morskiej (718 mln euro).

W perspektywie na lata 2007-2013 na Program Operacyjny Ryby Polska otrzymała ok. 4,09 mld zł (ok. 1 mld euro).

W rybołówstwie morskim w Polsce zarejestrowanych jest ponad 860 jednostek poławiających, a zatrudnienie w sektorze wynosi ok. 2 tys. osób. W przetwórstwie zatrudnionych jest ok. 14-16 tys. osób. Cały sektor rybacki (rybołówstwo bałtyckie, dalekomorskie, akwakultura i przetwórstwo) zatrudnia ok. 30 tys. osób. Ok. 7 lat temu łodzi było o 30 proc. więcej (ok. 1,2 tys. jednostek).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)