Trwa ładowanie...
d1vo0k1

PMI dla Polski wzrósł w marcu do wartości 42,2

...

d1vo0k1
d1vo0k1

1.4.Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI w marcu 2009 wzrósł do wartości 42,2 wobec 40,8 w lutym - podał Markit Economics, opracowujący raport.

"Według najnowszych danych opracowanych przez Markit Economics dla RBS w marcu, polski sektor przemysłowy kontynuował wyraźny spadek. RBS Poland Manufacturing PMI jest złożonym wskaźnikiem opracowanym w celu przedstawienia ogólnej kondycji w sektorze przemysłowym. W marcu wskaźnik wzrósł przez trzeci miesiąc z rzędu z grudniowej historycznie najniższej wartości 38.3 do 42.2. Wzrost wskaźnika zasygnalizował najwolniejszy spadek od pięciu miesięcy, jednak ogólnie tempo spadku było ciągle dość duże" - napisano w raporcie.

Według autorów raportu w marcu wyraźny spadek nowych zamówień podkreślił ogólne pogorszenie warunków gospodarczych.

"Nieoficjalne dane połączyły niższy poziom nowych zamówień z krajowym spowolnieniem, światowym kryzysem gospodarczym oraz spadającym optymizmem konsumentów. Zgłaszano, iż sektor budowlany był kluczowym źródłem osłabienia krajowej gospodarki. Nowe zamówienia spadły przez jedenasty miesiąc z rzędu, natomiast nowe zamówienia eksportowe spadają nieprzerwanie od października 2007 roku" - napisano.

d1vo0k1

Z raportu wynika, że produkcja w sektorze przemysłowym spadła dziesiąty miesiąc z rzędu.

"Tempo spadku zwolniło do najsłabszego od pięciu miesięcy, jednak ciągle było stosunkowo duże w porównaniu z historycznymi standardami" - napisano.

W marcu tempo utraty miejsc pracy pozostało bliskie rekordowych poziomów.

"Obecny okres spadku zatrudnienia w sektorze produkcyjnym wydłużył się do jedenastu miesięcy, podążając za trendem dla nowych zamówień" - głosi raport.

d1vo0k1

Jak wynika z raportu, w odpowiedzi na niższe zapotrzebowania produkcyjne firmy ograniczyły aktywność zakupową.

"Ilość zakupionych środków produkcji spadła przez jedenasty miesiąc z rzędu, aczkolwiek tempo spadku zmalało do najsłabszego od zeszłego października" - napisano.

W marcu producenci ponownie musieli sprostać wzrastającej presji kosztowej. Średnie koszty produkcji wzrosły przez drugi miesiąc z rzędu, po spadku, który miał miejsce od listopada do stycznia. Firmy zgłaszały, iż osłabienie złotówki nadal niwelowało spadek światowych cen towarów. Jednak od lutego tempo inflacji spadło.

d1vo0k1

Zgodnie z raportem, marzec był kolejnym miesiącem, kiedy producenci ponownie obniżyli ceny w celu pobudzenia sprzedaży.

"Ceny wyrobów gotowych spadają przez szósty miesiąc z rzędu w wyniku renegocjacji kontraktów oraz zapewnienia sobie zniżek przez odbiorców" - napisano.

Zapasy wyrobów poprodukcyjnych spadły w marcu w najszybszym tempie od ponad dwóch lat.

"W najnowszym okresie badań zarówno spadająca produkcja i sprzedaż doprowadziły do spadku poziomu zapasów w magazynach. Zapasy surowców i innych środków produkcyjnych także wyraźnie spadły, a tempo spadku było zbliżone do rekordu badań odnotowanego w lipcu 1999 roku" - napisano.(PAP)

jba/ gor/

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1