PMI dla Polski wzrósł w sierpniu do 48,2 pkt

...

1.9.Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI w sierpniu 2009 r. wzrósł do wartości 48,2 pkt z 46,5 pkt w lipcu - podał we wtorek Markit Economics, opracowujący raport dla HSBC.

"Sierpniowe dane PMI (Purchasing Manager's Indexes) opracowane przez Markit dla HSBC wskazują na najsłabszy od piętnastu miesięcy spadek produkcji w sektorze przemysłowym, która w tym miesiącu, po raz pierwszy od maja 2008 roku wzrosła, podczas gdy liczba nowych zamówień spadła jedynie nieznacznie. Tempo utraty miejsc pracy, aczkolwiek ciągle dość wyraźne, było najsłabsze od niemal roku" - napisano w raporcie.

"Wskaźnik PMI po rekordowym wzroście o 3,5 punktu w lipcu, w sierpniu osiągnął najwyższą od maja 2008 roku wartość 48,2. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost wskaźnika PMI w ostatnim okresie było powolne ożywienie produkcji w sektorze przemysłowym. Zakończyło ono trudny czternastomiesięczny okres spadków, który rozpoczął się w połowie zeszłego roku" - dodano.

Według autorów raportu sierpień to szesnasty kolejny miesiąc, w którym poziom nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów spadł.

"Jednak tempo spadku zwolniło wyraźnie, sygnalizując ożywienie na rynku. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła po raz pierwszy od prawie dwóch lat, dostarczając tym samym dalszych dowodów na to, iż najgorszy okres światowego spowolnienia mamy już za sobą" - napisano.

Autorzy raportu podają, że wyraźne ożywienie sektora było powstrzymane przez dalszy wyraźny spadek zatrudnienia.

"Niższa liczba nowych zamówień wpłynęła na to, że już szesnasty miesiąc z rzędu obserwuje się ograniczanie zatrudnienia, jednak tempo redukcji etatów było najsłabsze od września zeszłego roku" - napisano w raporcie.

W sierpniu pomimo stabilizacji ilości otrzymanych nowych zamówień, zaległości produkcyjne w wyraźnym tempie obniżały swój poziom, zamykając tym samym siedemnasty miesiąc spadków.

"Zauważyć należy, iż w sierpniu tempo zniżki było najwolniejsze od czerwca 2008 roku" - napisano.

Jak wynika z raportu, drugi miesiąc wakacji przedsiębiorstwa w dalszym ciągu wykorzystywały na pozbywanie się zapasów wyrobów gotowych z magazynów.

"Tempo tych działań doprowadziło do wyrównania się stanu zapasów z rekordowo niskimi wynikami z maja 2006 roku. Mimo tego, stosunek wskaźnika nowych zamówień do wskaźnika zapasów wyrobów gotowych był na najwyższym poziomie od lutego 2008 roku, wskazując na trwały wzrost produkcji oraz odbudowywanie zapasów w nadchodzących miesiącach" - napisano.

W sierpniu, po spadkach odnotowanych w czterech poprzednich miesiącach koszty produkcji nieznacznie wzrosły.

"Część firm zgłosiła wzrost cen stali i produktów ropopochodnych. Jednak presja na ich obniżenie pozostała wyraźna, o czym świadczy fakt, iż producenci redukowali ceny już jedenasty miesiąc z rzędu" - głosi raport.

Dane z ostatniego miesiąca wykazały również obniżenie zapasów magazynowych za sprawą kontynuacji przez firmy realizacji strategii ograniczania produkcji oraz redukcji zapasów.

"Jednocześnie tempo spadku aktywności zakupowej osłabło odzwierciedlając ogólny wzrost zapotrzebowań produkcyjnych" - napisano.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansepmikoniunktura

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)