Trwa ładowanie...
d25zqs7
finanse

PMI zapowiada kontynuację pozytywnych tendencji w polskim przemyśle - Reluga, RG

04.11. Warszawa (PAP) - Rekordowy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych powinien przełożyć się na kontynuację pozytywnych tendencji w polskim przemyśle - ocenia Maciej Reluga...

Share
d25zqs7

04.11. Warszawa (PAP) - Rekordowy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych powinien przełożyć się na kontynuację pozytywnych tendencji w polskim przemyśle - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Dalszy wzrost wskaźnika PMI nie powinien zaskakiwać, choć rzecz jasna wyraźna poprawa z poprzednich miesięcy (o ponad 6 pkt. od kwietnia do września) sprawia, że skala wzrostu w październiku nie była imponująca. PMI osiągnął najwyższy poziom od dwóch i pół roku, za co w znaczącym stopniu odpowiadają bardzo dobre wyniki polskiego eksportu" - napisał Reluga w poniedziałkowym biuletynie Rady.

"W dzisiejszych danych na uwagę zwraca przede wszystkim rekordowy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych. Zapewne odzwierciedlenie tego faktu zobaczymy już wkrótce w kontynuacji pozytywnych tendencji polskiego przemysłu. Co więcej, zaczyna się to przekładać na sytuację na rynku pracy. Według dzisiejszego raportu PMI: +aby sprostać rosnącym wymaganiom produkcyjnym trzeci miesiąc z rzędu firmy zwiększyły poziom zatrudnienia+. Już w trzecim kwartale widać było, że popyt konsumpcyjny odbił się od dna i dołączył do eksportu jako drugi motor ożywienia" - dodał.

"Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych kwartałach tendencje te będą kontynuowane. Szczególnie, że dzisiejsze dane o PMI dla Niemiec i strefy euro również pokazały dalszy wzrost" - ocenia Reluga.

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku wzrósł do 53,4 pkt. z 53,1 pkt. we wrześniu - podał HSBC w poniedziałek.(PAP)

jba/ ana/

d25zqs7

Podziel się opinią

Share
d25zqs7
d25zqs7