"Po 15 latach żyją na nasz koszt, to niesprawiedliwe"
Ekonomiści z Forum Obywatelskiego Rozwoju uważają, że emerytury mundurowe powinny zostać zlikwidowane jak najszybciej. Przepisy przyznające prawo do takich emerytur zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich.
02.02.2010 | aktual.: 02.02.2010 16:09
Według Janusza Kochanowskiego przywilej przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby jest niezgodny z konstytucją.
Jak powiedział Lesław Nawacki, dyrektor Zespołu Zabezpieczenia Społecznego w biurze rzecznika, obecne przepisy pozwalają żołnierzom i funkcjonariuszom opuszczać rynek pracy w wieku najwyższej aktywności zawodowej.
- Przy obecnej sytuacji demograficznej, jest to nieracjonalne i niesprawiedliwe. Takie osoby żyją na koszt podatników, gdyż ich świadczenia finansowane są z podatków - zaznaczył dyrektor Nawacki. Zwrócił też uwagę, że większość młodych mundurowych emerytów nadal pracuje i jeśli osiągają wysokie dochody, ich świadczenia, nie ulegają zawieszeniu. Są jedynie pomniejszane najwyżej o 25% ich wysokości.
W sukurs Rzecznikowi Praw Obywatelskich przyszli ekonomiści z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Wiktor Wojciechowski z FOR powiedział, że ekonomiści od dawna apelowali, by każdy Polak niezależnie od wykonywanego zawodu nabywał prawa emerytalne w taki sam sposób. W przypadkach zaś, gdy rodzaj pracy uniemożliwia jej wykonywanie do ustawowego wieku emerytalnego, powinien być specjalny fundusz na wyuczenie się nowego zawodu.
Wiktor Wojciechowski zaznaczył, że po przekwalifikowaniu się takie osoby powinny pracować do ustawowego wieku emerytalnego. Dotyczy to nie tylko służb mundurowych ale także górników.
Według oceny Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma przeszkód, by warunek nabycia przez służby mundurowe prawa do emerytury uzależnić od osiągnięcia przez nie powszechnego wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.