Trwa ładowanie...

Po raz drugi w ciągu miesiąca na Białorusi podrożały paliwa

Średnio o 8 proc. podrożały we wtorek paliwa na Białorusi - poinformował białoruski koncern naftowy Biełnieftiechim. Jest to już druga podwyżka cen paliw od początku września.
Share
Po raz drugi w ciągu miesiąca na Białorusi podrożały paliwa
Źródło: PHILIPPE HUGUEN/AFP
d1q1caz

Poprzednio ceny wzrosły 3 września - o 5 proc. Od początku roku ceny benzyny wzrosły średnio już o ponad 20 proc. Mimo podwyżki ceny paliwa na Białorusi są jednak nadal niższe niż w Polsce.

Po wtorkowej podwyżce litr benzyny 92-oktanowej kosztuje 8,2-8,4 tys. rubli białoruskich (2,9 zł), 95-oktanowej - 9,1 tys. (3,2 zł), a oleju napędowego - 9,2 tys. (3,2 zł).

- Korektę cen przeprowadzono w celu zrekompensowania wzrostu stawek akcyzy na paliwo samochodowe - poinformował przedstawiciel Biełnieftiechimu.

d1q1caz

W ubiegłym roku ceny paliw podnoszono w sumie cztery razy (o ponad 20 proc.), a rok wcześniej - 11 razy.

Dwa lata temu gwałtowny wzrost cen benzyny (o 30 proc.) doprowadził na Białorusi do protestów. Kiedy kierowcy zablokowali główne ulice Mińska, prezydent Alaksandr Łukaszenka zażądał obniżenia cen i ostatecznie podwyżki wyniosły 13-22 proc. Jak podkreśla Radio Swaboda, od tego czasu władze trzymają się strategii stopniowego podnoszenia cen paliw o 5-7 proc.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

d1q1caz

Podziel się opinią

Share
d1q1caz
d1q1caz