Trwa ładowanie...
dxk79ot
giełda
01-06-2009 08:29

Po raz kolejny niedźwiedzie skuteczniejsze w końcówce

Otwarcie kontraktów wypadło w piątek 24 punkty powyżej swojej ceny odniesienia. Polepszenie nastrojów w obozie byków związane było z bardzo pozytywnym przebiegiem sesji za oceanem.

dxk79ot
dxk79ot

Tym samym nagłe pogorszenie klimatu inwestycyjnego w końcówce czwartkowych notowań nie znalazło potwierdzenia w przebiegu początkowej fazy piątkowej sesji giełdowej. Niestety tego typu sytuacje (nagłe zmiany nastrojów) są czymś symptomatycznym dla okresów konsolidacji.

Warto nadmienić, że strona popytowa odznaczała się w piątek sporą aktywnością nie tylko przed południem. Tym samym wysoki poziom otwarcia został bez problemu w trakcie sesji utrzymany, a nawet – w wyniku utrzymującej się presji popytowej – lekko poprawiony. Można zatem stwierdzić, że mieliśmy do czynienia z pewną zmianą jakościową na rynku, gdyż w ostatnim okresie tego typu sytuacje (wysokie otwarcia) były bardzo szybko wykorzystywane przez podaż do procesu dystrybucji. Warto jednak nadmienić, że pomimo ofensywnego nastawienia popytu bykom nie udało się dotrzeć do obszaru bariery podażowej: 1846 – 1851 pkt. Gdy wydawało się, że ten cel jest w piątek absolutnie do osiągnięcia, na rynku pojawiły się nieco gorsze od prognoz analityków dane z USA (m.in. dynamika PKB w I kwartale –5.7%, prog. –5.5%). Te informacje wprowadziły na parkiety europejskie trochę zamieszania, co w konsekwencji zaowocowało pojawieniem się silnego ruchu korekcyjnego. Tak więc podobnie jak w czwartek, końcówka sesja ponownie należała do
sprzedających. Ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 1789 pkt., co stanowiło niewielki (wynoszący 0.17%) wzrost wartości FW20M09 w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Po raz kolejny byki wykazały się pewną niekonsekwencją, nie potrafiąc utrzymać do końca dania wypracowanej w trakcie sesji sporej przewagi. Taka sytuacja komplikuje nieco położenie strony popytowej, gdyż unaocznia jej słabość i brak zdecydowania. Z punktu widzenia techniki układ wykresu nie uległ jednak zmianie i nadal obowiązują tutaj znane nam już przedziały cenowe. Przypomnę zatem, że aktualnym oporem jest zakres: 1846 – 1851 pkt. Wsparciem natomiast pozostaje przedział cenowy: 1760 - 1764 pkt. Przełamanie tej strefy powinno implikować test kolejnego zgrupowanego obszaru cenowego: 1715 – 1722 pkt. Sesja rozpocznie się jednak od zwyżki, gdyż w bardzo pozytywnych nastrojach zakończyły się notowania za oceanem. Dzisiaj rano zwyżkują także indeksy azjatyckie i kontrakty na amerykańskie indeksy. Czy byki wykorzystają jednak swoją kolejną szansę i na fali ogólnoeuropejskiej poprawy nastrojów utrzymają wreszcie przewagę do końca trwania sesji? Obserwując ostatnie ich poczynania można z pewnym jednak sceptycyzmem
odnosić się do takiego wariant. Niemniej trudno w tej chwili tak naprawdę przewidzieć to, co wydarzy się wewnątrz kanału konsolidacyjnego, ograniczonego zarówno z dołu jak i góry znanymi nam już przedziałami cenowymi.

dxk79ot

W przypadku udanej próby zainicjowania ruchu wzrostowego o długich pozycjach pomyślałbym jednak dopiero z chwilą zanegowania strefy oporu: 1875 – 1879 pkt. Jak już podkreślałem w piątek, koncentrują się tutaj projekcje stosunkowo wiarygodnej (spadkowej) formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD. Tak więc zanegowanie określonej w ten sposób struktury falowej stanowiłoby według mnie wizualne potwierdzenie zmiany, jaka dokonałaby się w takiej sytuacji w układzie sił na czerwcowej serii kontraktów. Niemniej sporem osiągnięciem byków byłoby już przełamanie strefy: 1846 – 1851 pkt. wraz z przebiegającą tutaj linią Pitchforka. Układ techniczny wykresu uległby wówczas zauważalnej poprawie.

Zanegowanie zapory popytowej: 1760 - 1764 pkt. potwierdzałoby z kolei widoczną obecnie słabość rynku. Tak jak podkreślałem wcześniej, kontrakty powinny wówczas „zaliczyć” obszar kolejnej strefy wsparcia: 1715 – 1722 pkt. Nie można jednak wykluczyć, że rynek pozostanie na razie wewnętrzna znanego nam już korytarza cenowego, powielając konwencję ruchu bocznego.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
pawel.danielewicz@bzwbk.pl

DM BZ WBK

dxk79ot

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot