Trwa ładowanie...

Po rozmowie z Komorowskim Janukowycz odwołał wizytę

Wbrew zapowiedziom prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie weźmie udziału w Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie w środę miał się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim - poinformował rzecznik Janukowycza Denys Iwanesku. - Do najbliższego spotkania szefów państw dojdzie na początku października w Jałcie - dodał. Takie ustalenia zapadły podczas rozmowy telefonicznej Janukowycza z Komorowskim.

Po rozmowie z Komorowskim Janukowycz odwołał wizytęŹródło: PAP
d225ch6
d225ch6

Prezydenci umówili się, że na początku października w Jałcie wezmą udział w dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), międzynarodowego stowarzyszenia promującego wejście Ukrainy do Unii Europejskiej.

Jak przekazał Iwanesku, jeszcze przed wizytą w Jałcie, 25 września, prezydent Komorowski przybędzie na Ukrainę, by wziąć udział w uroczystościach 10-lecia otwarcia Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

W Charkowie-Piatichatkach spoczywają szczątki ok. 3,8 tys. polskich oficerów, wziętych do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji władz ZSRR, NKWD wymordowało w Charkowie tych oficerów wojska, a także Korpusu Ochrony Pogranicza, których więziono w obozie w Starobielsku.

Ponadto w Charkowie leżą też ciała ok. 500 cywilnych Polaków, wywiezionych tu po 1939 roku z polskich obszarów okupowanych przez ZSRR, a także ok. 2,8 tys. mieszkańców Charkowa i okolic - ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938 (Ukraińców, Rosjan, Żydów).

Charkowski Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu otwarto w 2000 roku.

Rzecznik Janukowycza poinformował, że jego spotkanie z Komorowskim w trakcie wizyty w Charkowie będzie niemożliwe, ponieważ w tym czasie prezydent Ukrainy będzie w Stanach Zjednoczonych.

d225ch6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225ch6