PO za uprzywilejowaniem rodzin z trójką dzieci przy zakupie mieszkań
Rodzina z trójką dzieci będzie mogła na rynku pierwotnym kupić w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" lokal lub dom o powierzchni odpowiednio do: 85 i 110 metrów kw. - zakłada zgłoszona we wtorek przez klub PO poprawka do projektu w tej sprawie.
Rodzina z trójką dzieci będzie mogła na rynku pierwotnym kupić w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" lokal lub dom o powierzchni odpowiednio do: 85 i 110 metrów kw. - zakłada zgłoszona we wtorek przez klub PO poprawka do projektu w tej sprawie.
Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła we wtorek poprawki do rządowego projektu ustawy o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, tzw. programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM).
Celem programu MdM jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.
Posłowie PO zgłosili podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej poprawkę, by rodzina z trójką dzieci mogła kupić mieszkanie na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Zastrzegli jednak, że dofinansowanie państwa, zgodnie z dotychczasowymi zapisami rządowego programu, dotyczyłaby 50 m kw. lokalu.
Zgodnie z wcześniejszymi propozycjami podkomisji, pomoc państwa ma obejmować ponadto zakup domu na rynku pierwotnym, a także budowę domu systemem gospodarczym. W pierwszym przypadku zasady dotyczące rządowego wsparcia byłyby takie same, jak przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, a maksymalna powierzchnia użytkowa domu mogłaby wynosić 100 m kw. W przypadku rodziny z trójką dzieci nowa propozycja PO zwiększałaby metraż domu kupowanego od dewelopera na rynku pierwotnym do 110 m kw.
Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z rządowym projektem, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.
Podkomisja nie zgodziła się na wprowadzenie do projektu poprawek PiS. Przewidywały one pomoc państwa młodym w zakupie mieszkań i domów nie tylko na rynku pierwotnym, ale również wtórnym. PiS proponowało, by dofinansowanie obejmowało nie tylko zakup domu od dewelopera, ale także jego budowę systemem gospodarczym. Poprawki opozycji zakładały też utrzymanie systemy zwrotu VAT od materiałów budowlanych.
Poseł Jerzy Szmit z PiS powiedział w rozmowie z PAP, że podkomisja pozytywnie zaopiniowała poprawkę koalicji, która przewiduje utrzymanie zwrotu VAT od materiałów budowlanych w przypadku budowy domów systemem gospodarczym. Osoby, które mogłyby skorzystać z takiego rozwiązania musiałyby jednak spełnić szereg warunków. Zwrot objąłby inwestycje, które uzyskałyby pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014 r.
Zgodnie z projektem dopłata państwa do kredytu będzie traktowana, jako wkład własny. Takie kredyty ma oferować ok. 20 banków. Wnioski ws. rządowego wsparcia będą przyjmowane do końca września 2018 r.
W związku z wygaśnięciem w ub.r. programu "Rodzina na Swoim" i wejściem MdM dopiero w 2014 r., jeszcze w tym roku będzie można wynająć mieszkanie od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, a od stycznia 2014 r. podpisać umowę z bankiem o dofinansowanie kredytu na zakup tego lokalu.