Trwa ładowanie...

Poczta Polska wprowadza dinoznaczki. Gratka dla kolekcjonerów

Kolekcjonerzy mogą już rozpocząć polowanie na dinozaury. Nowa seria znaczków pocztowych Poczty Polskiej dostępna w obiegu jest od 25 listopada.

Poczta Polska wprowadza dinoznaczki. Poczta Polska wprowadza dinoznaczki. Źródło: Poczta Polska, fot: Poczta Polska
d2fqiz1
d2fqiz1

Dilofozaur, scelidozaur oraz celofyz, to bohaterowie najnowszej serii znaczków emitowanych przez Pocztę Polską. Nakład? 270 tys. sztuk.

Jak przypomina Poczta, gady te żyły na terenach Polski przed blisko 240 milionami lat.

Autorem projektów jest Andrzej Gosik. Na poszczególnych znaczkach przedstawił wygląd oraz szkielety dinozaurów których szczątki odnaleziono na naszych ziemiach głównie na południu (Śląsk oraz obszar Gór Świętokrzyskich).

d2fqiz1

Jak wyjaśnia PP,w okresie ery mezozoicznej tereny dzisiejszej Polski położone na północ w większości pokrywała woda. Najliczniejsze skamieniałości dinozaurów na terytorium naszego kraju to tzw. tropy (odciski łap), które gady pozostawiały chodząc po wilgotnym piasku.

Prócz tego Poczta wyemitowała też koperty ze szkieletami tych dinozaurów.

Znaczki z dinozaurami Poczty Polskiej Poczta Polska
Znaczki z dinozaurami Poczty PolskiejŹródło: Poczta Polska, fot: Poczta Polska

- Jednym z istotnych elementów misji Poczty Polskiej jest edukowanie. Potrzebę tę staramy się od lat wypełniać poprzez nasze wydawnictwa filatelistyczne – znaczki, kartki, datowniki. Pokazujemy wydarzenia historyczne, wybitnych Polaków, przybliżamy dziedzictwo kulturowe i religijne, ale także tematy związane z techniką, nauką i przyrodą. Fantastycznym przykładem tego typu walorów filatelistycznych są trzy znaczki pocztowe poświęcone dinozaurom - podkreśla wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fqiz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fqiz1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj