Trwa ładowanie...
d2zcqsh

Pod koniec roku nowe prawo konsumenckie

Za cztery miesiące wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony konsumenta. Według nowych regulacji sprzedawcy będą musieli zadbać o to, by kupujący wiedział o wszystkich przysługujących mu prawach. Największe zmiany będą dotyczyć branży sprzedaży bezpośredniej i internetowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod koniec roku nowe prawo konsumenckie
(Fotolia)
d2zcqsh

Nowa ustawa m.in. wydłuża z 10 do 14 dni czas, jaki konsument ma na rezygnację z towaru zakupionego poza sklepem bez podania przyczyny. Termin ten liczony będzie dopiero od momentu otrzymania towaru.

- W branży sprzedaży bezpośredniej będzie to obowiązek ustawowy, w branżach sprzedaży tradycyjnej nie ma takiego obowiązku. W wielu sklepach ludzie dokonują transakcji i są zdziwieni, że nie mogą zwrócić towaru. Niestety, tam zależy to wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy - mówi Tomasz Lis z Philipiak Polska, firmy prowadzącej bezpośrednią sprzedaż naczyń tej włoskiej marki.

d2zcqsh

Zdaniem Lisa zmiana przepisów jest dużą szansą dla branż sprzedaży bezpośredniej i przez internet. Po wejściu nowej ustawy w życie będzie to najlepiej zabezpieczona forma sprzedaży w Polsce, a wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat swoich praw mogą chętniej korzystać z takich form zakupów.

Przepisy po stronie klienta

Konsument będzie mógł odstąpić od zawartej umowy, wykorzystując specjalny formularz, który będzie jednolity dla wszystkich sprzedawców. Będą oni mieli obowiązek zamieścić formularz w swoich warunkach umowy. Tym samym cała procedura odstąpienia od umowy stanie się łatwiejsza dla kupującego.

Ustawa zmienia też kwestię odpowiedzialności za koszt zwrotu zakupionego towaru i jego ewentualne uszkodzenia. Generalnie wprowadza się zasadę, że jeżeli przedsiębiorca nie poinformował o czymś konsumenta, to sam musi ponieść konsekwencje tego zaniechania. Czyli jeśli klient nie dostanie informacji, że ponosi koszty wysyłki towaru, koszty te automatyczne przechodzą na sprzedawcę

Nowe przepisy, zgodnie z unijną dyrektywą, powinny zostać wdrożone do polskiego prawa już w czerwcu. Ze względu na potrzebę dostosowania się sprzedawców do zmian, ustawodawca zadecydował jednak o półrocznym vacatio legis. Może być ono potrzebne dla wielu mniejszych firm na przygotowanie się i przeszkolenie swoich pracowników.

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh