Trwa ładowanie...

Podatek od bitcoinów. Ministerstwo nie pozostawiło wątpliwości

Kto sprzedaje wirtualną walutę, musi zapłaci podatek dochodowy według stawek 18 i 32 proc. - taką odpowiedź dało Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Podatnik musi osobiście złożyć zeznanie na specjalnym formularzu na koniec roku. Wystarczy, że obraca bitcoinami w sposób „zorganizowany i ciągły”. Nie musi za to płacić VAT, ale to już ustalenia unijne.

Podatek od bitcoinów. Ministerstwo nie pozostawiło wątpliwościŹródło: Eastnews, fot: PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews
d1fgrz7

Przy pomocy wirtualnej waluty bitcoin można kupować i sprzedawać w internecie, są też realne sklepy akceptujące tę krypto walutę, można ją też wymienić na inne waluty wymienialne. Ministerstwo Finansów, rozstrzygnęło wątpliwość w tej ostatniej sprawie, tj. jak rozliczyć przychód ze sprzedaży wirtualnej waluty.

„Przychody z wymiany jednostek bitcoin na walutę krajową lub zagraniczną co do zasady zaliczane są do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe” - wyjaśnił wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na interpelację poselską Mirosława Suchonia, posła Nowoczesnej.

Uszczegółowił jednocześnie, że ta zasada obowiązuje w przypadku, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Tu jednak wystarczy, że obrót bitcoinem ktoś prowadzi w imieniu własnym oraz „w sposób zorganizowany i ciągły”, by zainteresował się nim fiskus.

d1fgrz7

Handel bitcoinami nie podlega przy tym podatkowi VAT, co jest wynikiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

„Dla celów opodatkowania VAT bitcoin jest traktowany jak środek płatniczy i podlega zwolnieniu od podatku " - napisał wiceminister Nowak.

Grzegorz Grochowina, menadżer KPMG w Polsce powiedział „Rzeczpospolitej”, że w praktyce po tej interpretacji osoba, zarabiająca na bitcoinach, będzie musiała zapłacić podatek według stawek 18 i 32 proc., a po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie PIT-36. To zeznanie dla osób, które chociaż część przychodu uzyskali bez pośrednictwa pracodawcy.

Choć bitcoin istnieje od 2009 r. sprawa nie była dotąd oczywista. W niektórych interpretacjach fiskus potwierdzał, że od przychodu z handlu wirtualnymi walutami można płacić 3 proc. ryczałtu.

Sprawa jest tym bardziej interesująca, że ostatnio bitcoin mocno zyskiwał. Względem złotego aż 145 proc. w ciągu roku.

Notowania bitcoina

d1fgrz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fgrz7