Podatek od bitcoinów. Ministerstwo nie pozostawiło wątpliwości
Kto sprzedaje wirtualną walutę, musi zapłaci podatek dochodowy według stawek 18 i 32 proc. - taką odpowiedź dało Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Podatnik musi osobiście złożyć zeznanie na specjalnym formularzu na koniec roku. Wystarczy, że obraca bitcoinami w sposób „zorganizowany i ciągły”. Nie musi za to płacić VAT, ale to już ustalenia unijne.
23.11.2016 | aktual.: 18.12.2016 14:46
Przy pomocy wirtualnej waluty bitcoin można kupować i sprzedawać w internecie, są też realne sklepy akceptujące tę krypto walutę, można ją też wymienić na inne waluty wymienialne. Ministerstwo Finansów, rozstrzygnęło wątpliwość w tej ostatniej sprawie, tj. jak rozliczyć przychód ze sprzedaży wirtualnej waluty.
„Przychody z wymiany jednostek bitcoin na walutę krajową lub zagraniczną co do zasady zaliczane są do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe” - wyjaśnił wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na interpelację poselską Mirosława Suchonia, posła Nowoczesnej.
Uszczegółowił jednocześnie, że ta zasada obowiązuje w przypadku, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Tu jednak wystarczy, że obrót bitcoinem ktoś prowadzi w imieniu własnym oraz „w sposób zorganizowany i ciągły”, by zainteresował się nim fiskus.
Handel bitcoinami nie podlega przy tym podatkowi VAT, co jest wynikiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
„Dla celów opodatkowania VAT bitcoin jest traktowany jak środek płatniczy i podlega zwolnieniu od podatku " - napisał wiceminister Nowak.
Grzegorz Grochowina, menadżer KPMG w Polsce powiedział „Rzeczpospolitej”, że w praktyce po tej interpretacji osoba, zarabiająca na bitcoinach, będzie musiała zapłacić podatek według stawek 18 i 32 proc., a po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie PIT-36. To zeznanie dla osób, które chociaż część przychodu uzyskali bez pośrednictwa pracodawcy.
Choć bitcoin istnieje od 2009 r. sprawa nie była dotąd oczywista. W niektórych interpretacjach fiskus potwierdzał, że od przychodu z handlu wirtualnymi walutami można płacić 3 proc. ryczałtu.
Sprawa jest tym bardziej interesująca, że ostatnio bitcoin mocno zyskiwał. Względem złotego aż 145 proc. w ciągu roku.